Tegoroczny budżet obywatelski w Przemyśli wynosi 1,5 mln zł i jest 0,5 mln zł większy niż w roku ubiegłym.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej w Przemyślu wiceprezydent miasta Grzegorz Hayder, z 30 zgłoszonych propozycji po zweryfikowaniu przez komisję do głosowania wybranych zostało 20.

Jak mówił powodem, dla którego projekty zostały odrzucone, najczęściej była "kwota realizacji danej inwestycji, która przekraczała 300 tys. zł". "Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego jedna inwestycja musi się zamknąć w budżecie nie przekraczającym tej sumy” - dodał.

Część projektów została odrzucona także ze względu na to, iż dana inwestycja miała zostać wykonana na terenie, który nie jest własnością samorządu.

Według Haydera w porównaniu z pierwszą edycją budżetu obywatelskiego, tegoroczne projekty są lepiej dopracowane. „Widać, że doświadczenie z poprzedniego roku procentuje” - zaznaczył.

Głosowanie na wybrane inwestycje rozpocznie się w czwartek i będzie trwało przez cały sierpień. Mieszkańcy będą mogli oddać głos np. pocztą lub przez internet. Lista projektów wybranych do inwestycji znana będzie na początku września. Inwestycje, które ostatecznie wybiorą mieszkańcy w głosowaniu, zostaną wpisane do budżetu miasta.

Przemyślanie mogą głosować m.in. na dokończenie budowy oświetlenia i części drogi na osiedlu „Na Stawach”, zakup sprzętu niezbędnego do gry w bocce (kule) i budowa wielopokoleniowego parku wypoczynku i rekreacji.

W ubiegłym roku do realizacji wybrano cztery inwestycje: budowę parku sportu i rekreacji, placu zabaw, remonty boisk szkolnych i zakup sprzętu szkolnego dla dzieci upośledzonych umysłowo. (PAP)