"Chcemy rozmawiać o kwestii finansowania ośrodków adopcyjnych oraz zabezpieczenia środków na program 500 Plus" - powiedział PAP w poniedziałek zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. "Wiemy, że wszystkie regiony mają z tym wielki problem. Wojewodowie przysłali nam informację o zapewnieniu finansowania na poziomie 20–30 proc. roku ubiegłego. To nie pozwala spokojnie zaplanować wydatków z pierwszego półrocza" - dodał Geblewicz.

Zachodniopomorski marszałek wyraził ubolewanie, że na konwencie nie pojawi się nikt ze strony rządowej.

W województwie zachodniopomorskim na 2017 r. rząd zamierza przeznaczyć na działalność ośrodków adopcyjnych blisko 70 proc. mniej pieniędzy niż w roku obecnym - wynika z informacji zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Jak uważają urzędnicy, na świadczenia rodzinne Pomorze Zachodnie otrzyma 14 proc. niezbędnej kwoty. Podobnie ma wyglądać sytuacja także w innych regionach.

Ograniczone finansowanie oznacza zdaniem urzędników konieczność likwidacji wielu jednostek adopcyjnych oraz znaczne opóźnienia w wydawaniu decyzji o przyznaniu świadczeń rodzinnych m.in. z programu 500 Plus dla rodzin, w których jeden z rodziców pracuje poza granicami Polski. W województwie świętokrzyskim zapewniono około 11 proc. niezbędnych na te cele środków, w Wielkopolsce 22 proc.

Podczas konwentu poruszone zostaną także kwestie związane z prawem wodnym oraz ochroną zdrowia.

Dwudniowy konwent marszałków w Kołobrzegu jest trzecim w tym roku i ostatnim organizowanym przez zachodniopomorskiego marszałka. Wcześniej marszałkowie rozmawiali w Szczecinie i Luboradzy, koło Połczyna-Zdroju. (PAP)