Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Opolu Sławomir Kożuszko powiedział PAP we wtorek, że zaplanowana na remont Toropolu kwota to 4,6 mln zł. Pochodzić miała ona z budżetu miasta. Firma Techbud sp. z o.o., która przetarg na remont lodowiska w Opolu wygrała, zaoferowała o milion mniej. Zadeklarowała też, że da 72-miesięczny okres gwarancji na wykonane prace.

W sumie w ogłoszonym przez Opole przetargu na remont lodowiska wpłynęło pięć ofert. Najtańszą złożyła właśnie firma Techbud, najdroższa opiewała na kwotę ponad 5,3 mln zł.

Remont ma objąć m.in. wymianę pokrycia dachowego, wzmocnienie konstrukcji dachu, wymianę stolarki okiennej oraz prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym obiektu.

Roboty obejmą m.in. demontaż istniejącego pokrycia dachu, rynien czy istniejącej instalacji odgromowej, wykonanie nowego pokrycia z płyt warstwowych, montaż nowych rynien, wykonanie wszystkich obróbek blacharskich, prace wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz obiektu, montaż nowej stolarki okiennej, a także demontaż instalacji istniejącego oświetlenia podstawowego hali z osprzętem, czyli urządzeniami zasilającymi, oraz wykonanie nowego oświetlenia.

Jak powiedział PAP Kożuszko obiekt może być przekazany wykonawcy już 30 marca. Zaplanowane w ramach modernizacji prace muszą się zakończyć do 15 sierpnia. Potem – jak tłumaczył – lodowisko musi być udostępnione mieszkańcom i zawodnikom klubów sportowych, które z niego korzystają – w tym Orlika Opole grającego w ekstralidze hokejowej.

Opolskie sztuczne lodowisko Toropol funkcjonuje od 1961 roku. Jak podano na stronie opolskiego MOSiR w latach 70. obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Podczas tzw. powodzi tysiąclecia w 1997 r. lodowisko zostało całkowicie zalane. Dzięki remontowi udało się je uruchomić w styczniu 1998 r.

Toropol jest miejscem treningów i rozgrywania meczy sekcji hokeja na lodzie, short-tracku oraz jazdy figurowej na lodzie. W okresie wiosennym trenuje w nim sekcja wrotkarska. Lodowisko jest też udostępniane mieszkańcom miasta i regionu. Jest możliwość wypożyczenia na nim łyżew. Szacunkowo – jak podaje na swej stronie internetowej opolski MOSiR - podczas całego sezonu z obiektu korzysta ok. 100 tys. użytkowników. (PAP)