W środę miasto poinformowało o trwającym już przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej zadania, którego pierwsza część ma być realizowana w tym i przyszłym roku. Przesłało przy tym elementy koncepcji zagospodarowania terenu w rejonie ulic Bramkowej i Młyńskiej, którą opracowała katowicka pracownia Amaya Architekci.

Koncepcja ta zakłada budowę pętli rolkowo-wrotkowej wraz z ciągiem pieszym przy granicy terenu. W centralnej jego części przewidziano zieleń z polaną rekreacyjną, przy której ma stanąć boisko wielofunkcyjne. Obok boiska zaplanowano wodny plac zabaw z brodzikiem basenowym dla małych dzieci, wokół którego znajdą się nawierzchnie utwardzone.

We wschodniej części terenu rozbudowany o tzw. tyrolkę ma zostać istniejący plac zabaw. Zagłębiony w terenie i obsypany warstwą ziemi budynek maszynowni wodnego placu zabaw po południowej stronie placu zimą ma tworzyć małą górkę saneczkową. W sąsiedztwie powstanie siłownia zewnętrzna i strefa relaksu z fontanną solankową.

Istniejący budynek świetlicy ma zostać przerobiony na toalety, przebieralnie oraz natryski - z pomieszczeniem magazynowym na sprzęt sportowy. Na całym terenie mają znaleźć się elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci do segregacji, stojaki rowerowe, oświetlenie oraz monitoring.

Obecnie Urząd Miejski w Pszczynie prowadzi przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego (z terminem otwarcia ofert 16 stycznia br.). Pierwszy etap rewitalizacji terenu ma zostać wykonany w latach 2018 – 2019. W dalszej kolejności planowana jest budowa parkingu, na którym powstaną 22 miejsca postojowe.

Teren w rejonie ulic Bramkowej i Młyńskiej obejmuje ok. 15,5 tys. m kw. Znajduje się w odległości nieco ponad 200 metrów na południe od zabytkowego pszczyńskiego rynku. Docelowo ma być przestrzenią przyjazną dla rodzin z dziećmi czy osób starszych - i uzupełnieniem dla pszczyńskiego parku pałacowego i tamtejszej starówki.

W tym roku Pszczyna zamierza też rozpocząć budowę centrum przesiadkowego z parkingami przy odnowionym w poprzednich latach dworcu kolejowym, wraz z systemem dróg rowerowych. Pod koniec ub. roku władze tamtejszego powiatu podpisały umowę w sprawie unijnej dotacji do przedsięwzięcia.

Centrum przesiadkowe powstanie wzdłuż pszczyńskich ul. Sokoła, Placu Dworcowego i ul. Kościuszki. Zasadnicza część znajdzie się w miejscu dzisiejszego skweru przed dworcem. Oprócz prostego parterowego obiektu obsługi podróżnych z ceglaną elewacją nawiązującą do budynku dworca kolejowego i wiaty dla busów oraz autobusów, wokół powstaną parkingi dla niemal 200 samochodów osobowych, 180 miejsc postojowych dla rowerów oraz postój taksówek.

Na terenie miasta i powiatu ma powstać ponad 20 km tras rowerowych, łączących centrum przesiadkowe przy dworcu z dzielnicami i dwoma mniejszymi centrami przesiadkowymi, również ujętymi w projekcie - w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku. Budowa kompleksu przy dworcu kolejowym ma trwać w latach 2018-2019, a budowa tras rowerowych - do 2020 r.(PAP)