"Zaczynamy kolejny etap tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego (BO); ogłaszamy listę zadań dopuszczonych do głosowania. Pozytywną rekomentację otrzymało 1189 zadań, negatywnie oceniono 382 projekty, co stanowi 24 proc. wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców propozycji. Pełną i ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować w tegorocznym budżecie, publikujemy na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi - podkreślił przewodniczący komisji d.s budżetu obywatelskiego radny Bogusław Hubert.

Hubert przypomiał, że realizacji doczekają się te zadania, które zdobędą najwięcej głosów łodzian - głosować mogą osoby od 16 roku życia - i zmieszczą się w limicie finansowym przeznaczonym dla danej części BO. Na budżet obywatelski na rok 2017 zarezerwowano w Łodzi 40 mln zł, z czego 9,95 mln zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnołódzkie, a ponad 30 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 36 osiedli.

Jak zaznaczyła radna Monika Malinowska-Olszowy, wybór spośród tak wielu propozycji nie będzie łatwy. "Zapraszamy łodzian 17 września na ul. Piotrkowską, gdzie wnioskodawcy będą promować swoje projekty i pomysły. Będzie to okazja do dokładnego poznania propozycji, porozmawiania z ich autorami i spokojnego zastanowienia się nad wyborem" - dodała.

Na zadania, które zostały zaakceptowane przez komisję radnych, łodzianie będą mogli głosować już od 10 września. "Głosujemy w jedenastu punktach stałych i ponad 80 miejskich placówkach kultury, gdzie można oddać głos internetowo - do 18 września. Po tym terminie wciąż możliwe będzie głosowanie internetowe - w tym roku wydłużamy je do do 9 października" - podał dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński.

Ogłoszenie listy zakwalifikowanych projektów to także moment rozpoczęcia w Łodzi kampanii promującej poszczególne zadania. Biuro ds. Partycypacji Społecznej przygotowało na swojej stronie uniwersalny plakat, który wnioskodawcy mogą wydrukować i uzupełnić informacjami o swoim projekcie. W najbliższym czasie przewidywany jest wysyp różnorodnych akcji i festynów na osiedlach.

"Wśród zadań ogólnołódzkich znalazło się wiele ciekawych i nietypowych propozycji. Na przykład +Puk, puk. Kto tam? Hipopotam+ - to zadanie polegające na ponownym wprowadzeniu do łódzkiego ZOO hodowli hipopotamów. Jest też projekt wzniesienia w Łodzi pomnika jednorożców, budowy platformy relaksacyjno-widokowej w formie statku Star Trek, tężni solankowej - na wzór ciechocińskiej - w Parku Podolskim. Myślę, że łodzianie będą mieli spory problem, by wybrać tylko pięć zadań" - zaznaczył radny Hubert.

W poprzedniej edycji BO, na który również przeznaczono 40 mln zł, łodzianie zgłosili ok. 600 projektów, z których do realizacji wybrano 87. Najwięcej głosów zdobyły projekty związane z zielenią miejską, m.in. rewitalizacja Parku Julianowskiego, odnowa Stawów Jana i Stawów Stefańskiego, rewitalizacja Uroczyska Lublinek czy poprawa komfortu zwiedzania łódzkiego ZOO.(PAP)