Projekty otrzymały dofinansowanie w konkursie „Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne”, ogłoszonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W piątek poinformowano o rozstrzygnięciu konkursu i wyborze zwycięskich projektów. Znalazły się wśród nich przedsięwzięcia z bardzo różnych branż - od stoczniowej przez chemiczną, elektroniczną, medyczną czy obuwniczą.

„Wszystkie projekty musiały wpisywać się w inteligentne specjalizacje regionu, wśród których są specjalizacja morska, informatyczna, energetyczna i medyczna” – wyjaśniła w rozmowie z PAP Małgorzata Iwanowicz z Agencji Rozwoju Pomorza. Instytucja ta odpowiadała za przeprowadzenie konkursu.

Największą dotację w konkursie – prawie 13,8 mln zł - otrzymała firma Marine Projects Ltd. Sp. z o.o., która zgłosiła projekt, nad którym będzie pracować m.in. wspólnie z Akademią Morską w Gdyni i Polskim Rejestrem Statków. „Projekt ma polegać na stworzeniu prototypu innowacyjnej barki do przewozu wielkogabarytowych towarów po płytkich akwenach. Ta jednostka pływająca ma być wyposażona w innowacyjny, hybrydowy napęd” – wyjaśniała Iwanowicz.

Z kolei 2,5 mln zł dofinansowania otrzyma np. spółka Enamor. „Ta firma chce stworzyć innowacyjne niewielkie przenośne urządzenie przeznaczone do monitorowania pracy układu oddechowego. Urządzenie to miałoby służyć dzieciom, które mają zaburzenia astmatyczne” – wyjaśniła Iwanowicz.

Nabór projektów do konkursu trwał od 4 maja do 15 czerwca ubiegłego roku. Był to pierwszy konkurs, w ramach którego o dofinansowanie mogły starać się jednocześnie firmy (pojedynczo lub w partnerstwie) oraz firmy wspólnie z organizacjami lub jednostki naukowe współpracujące z przedsiębiorstwami z regionu.

Do konkursu zgłoszono 113 projektów, a ich łączna wartość wynosiła ponad 540 mln zł. 30 projektów, którym przyznano dofinansowanie, opiewa łącznie na ponad 129 mln zł, z czego ponad 78 mln zł to dofinansowanie, a reszta – wkład własny beneficjentów.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, kolejny nabór projektów w ramach „Ekspansji przez innowacje – wsparcie dotacyjne” planowany jest na trzeci kwartał br. Na ten konkurs zarezerwowano ponad 23 mln euro. (PAP)

aks/ pad/