Wojewoda pomorski Dariusz Drelich w poniedziałek w Gdańsku podczas uroczystości podpisania umów z samorządowcami o dofinasowaniu projektów powiedział, że dzięki programowi rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, w tym roku w województwie pomorskim zostaną zrealizowane 23 projekty o łącznej wartości 102,7 mln zł. Dofinansowanie w ramach programu wynosi 43,7 mln zł.

Wsparcie otrzymało 13 wniosków dotyczących dróg gminnych i 10 wniosków dotyczących dróg powiatowych. Zgodnie z założeniami programu dofinansowanie samorządowych projektów wynosi maksymalnie połowę ich wartości.

Podczas naboru wpłynęło 87 wniosków o dofinansowanie, z tego niespełna co czwarty otrzymał wsparcie. Wojewoda poinformował, że województwo będzie ubiegało się o dodatkowe ok. 10 mln zł na program modernizacji dróg lokalnych.

Dofinansowanie otrzymały m.in. gminy: Sierakowice, Sulęczyno, Bytów, Przodkowo, Wejherowo i Kartuzy oraz gminy miast: Starogard Gdański, Chojnice, Rumia, Lębork i Kościerzyna. W przypadku dróg powiatowych największe wsparcie otrzymały powiaty: wejherowski, słupski, chojnicki, gdański i bytowski.

Gmina miasta Lębork otrzymała dofinansowanie na budowę blisko kilometrowej drogi, która ma zwiększyć dostępność i bezpieczeństwo dojazdu do drogi krajowej nr 6 z terenów przemysłowych, w tym Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz Lęborka Witold Namyślak przyznał w rozmowie z PAP, że liczy, iż budowa drogi zachęci potencjalnych inwestorów i przyczyni się do rozwoju tego obszaru. Całkowity koszt projektu to ok. 4 mln zł, z tego dofinansowanie wynosi ok. 2 mln zł.

Wojewoda poinformował, że w następnej edycji programu planowana jest zmiana kryteriów oceny wniosków. „Planujemy tak zmienić kryteria, aby dać szanse samorządom będącym w gorszej sytuacji finansowej i z tego względu np. może pojawić się kryterium dochodowe” – tłumaczył.

Powiedział, że rozważane jest obniżenie dotychczasowej oceny za zawieranie partnerstw przy realizacji projektów oraz kontynuację przedsięwzięć. „Chcielibyśmy, aby w programie wzięły udział też samorządy, które do tej pory nie skorzystały z dotacji” – dodał.

Rok 2017 jest drugim rokiem realizacji III edycji programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Dzięki programowi od 2009 r. udało się zrealizować 248 inwestycji, co pozwoliło na modernizację w Pomorskiem ok. 892 km dróg. Łącznie w minionych ośmiu latach pomorskie samorządy otrzymały ponad 347 mln zł dotacji z budżetu centralnego. (PAP)