W ramach imprezy „Ogólnopolskie Dni NATO – Poznań razem z NATO” w piątek na pl. Wolności w Poznaniu mieszkańcy obejrzeć będą mogli transmisję otwarcia szczytu NATO.

Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube poinformował w poniedziałek, że dwudniowa, organizowana przez wojewodę i szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu impreza ma „przybliżyć znaczenie oraz patriotyczny charakter” szczytu.

W piątek w centrum Poznania prezentować się będą jednostki wojskowe z Wielkopolski, na uczestników imprezy będą czekać atrakcje przygotowane przez wojsko. „Wielkopolanie będą mieli wyjątkową szansę zobaczyć wyposażenie i sprzęt, a także obserwować działania na co dzień niedostępne cywilom” – podał Stube.

Jak dodał, po zakończeniu transmisji otwarcia szczytu NATO, na pl. Wolności wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa.

W sobotę przez cały dzień trwać będą pokazy wojskowego sprzętu bojowego. Zaprezentowane zostaną m.in. wojskowe Humvee, wyposażenie ratunkowe pilota F-16 oraz ekwipunek żołnierzy Zespołu Działań Specjalnych.

„Żołnierze zaprezentują wozy bojowe, pokaz likwidacji skażeń sprzętu wojskowego, sprzęt łącznościowy oraz mobilny zespół rozminowania. Muzeum Broni Pancernej przygotuje ekspozycję dla miłośników militariów i wystawi między innymi tankietkę TKS oraz czołg M-60 Patton. Najmłodsi będą mieli też jedyną w swoim rodzaju okazję pomalować farbami czołg T-55” –podał Stube.

Zaplanowano też konkurs wiedzy „Polska w NATO”, pokazy musztry, występy lokalnych artystów i wojskową grochówkę.

W rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Warszawie weźmie udział 18 prezydentów, 21 szefów rządów a także szefowie dyplomacji i ministrowie obrony. W jego trakcie spodziewane jest potwierdzenie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki w Polsce i trzech krajach bałtyckich. (PAP)