W poniedziałek podpisana została umowa na budowę I i III etapu tzw. drogi lotniskowej, prowadzącej do lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Dokument podpisali marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) w Rzeszowie Piotr Miąso oraz Bogusław Cienki z firmy Skanska, która wybuduje drogę.

Dyrektor PZDW zaznaczył, że droga, która powstanie, obsługiwać będzie m.in. tereny inwestycyjne oraz lotnisko w Jasionce. „Dzięki niej stworzymy warunki dla dalszego rozwoju tego obszaru” - dodał Miąso.

Natomiast Władysław Ortyl podkreślił, że to niezmiernie ważna inwestycja z punktu widzenia gospodarczego całego regionu. „Po zrealizowanym czwartym etapie przyszła kolej na kolejne dwa: I i III etap. Do wykonania pozostanie nam etap drugi, który będzie realizowany w ramach odrębnego postępowania przetargowego, lecz z tym samym terminem zakończenia” - powiedział.

W ramach I etapu powstanie nowy, prawie 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej, łączący drogę ekspresową S19 (węzeł Jasionka) z byłą drogą krajową nr 19 (aktualnie droga wojewódzka nr 878). Planowana jest budowa m.in. mostu nad potokiem Świerkowiec oraz ronda.

Natomiast etap III obejmie przede wszystkim budowę drugiej jezdni drogi wojewódzkiej nr 869 na ponad 5-kilometrowym odcinku, od terenów w okolicach Aeroklubu Rzeszowskiego do drogi krajowej nr 9. Wzmocniona zostanie też konstrukcja istniejącej jezdni; powstaną chodniki i ścieżki rowerowe.

Koszt budowy drogi wyniesie prawie 54 mln zł; 85 proc. tej kwoty to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014–2020. (PAP)