Pesa będzie jednym producentem piętrowych wagonów pasażerskich w Polsce.

"Gama oferowanych przez Pesę produktów wciąż się rozszerza. To świadczy o tym, że poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii Pesa reaguje na zapotrzebowanie rynku. Sądzę też, że już jako potentat europejski zaczyna kreować ten popyt. Robi coraz nowsze, innowacyjne produkty, a tylko takie są w stanie zagwarantować sukces na wiele lat" - powiedział marszałek województwa Piotr Całebcki. Dodał, że region potrzebuje stabilnych firm, które ciągle się rozwijają.

Członek zarządu Pesy Robert Świechowcz podkreślił, że firma jest w trakcie realizacji dużego programu inwestycyjnego.

"W przyszłym roku planujemy zwiększenie poziomu sprzedaży do ponad 3 mld zł. W naszym projekcie, oprócz samych inwestycji, kładziemy nacisk na rozwój współpracy ze szkołami zawodowymi, których absolwenci będą w przyszłości pracować w naszej firmie, a planujemy również wzrost zatrudnienia" - dodał.

W ramach projektu Pesa kupi m.in. stanowiska do badania układów hamulcowych, przecinarki plazmowe, lasery 3D, testery wiązek elektrycznych. Firma będzie też współpracować z Zasadniczą Szkołą Zawodową Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Pesa przeszkoli nauczycieli i kupi urządzenia do nauki zawodu. Przewidziano praktyki uczniów z zakładzie i zatrudnienie najlepszych absolwentów.

Cały projekt, który przewiduje zakup maszyn i urządzeń oraz współpracę ze szkołą, będzie kosztował prawie 10 mln zł.

Pesa 15 kwietnia podpisała umowę na dostawę dla Kolei Mazowieckich w przyszłym roku 22 wagonów piętrowych i dwóch lokomotyw elektrycznych. Wartość kontraktu wyniesie 278 mln zł. (PAP)