Gmina Turawa wystawiła na sprzedaż Jezioro Małe wraz z przylegającym do niego terenem, czyli obrzeżem i lasem będącym częścią kompleksu lasów stobrawsko-turawskich. Nieruchomość obejmuje w sumie cztery działki o łącznej powierzchni ponad 11 ha. Zgodnie z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie mogą być m.in. świadczone usługi z zakresu turystyki oraz sportu i rekreacji.

Można tam wybudować np. aquapark. Powstała nawet koncepcja zagospodarowania, w której jezioro było wkomponowane właśnie w taki ośrodek - poinformował zastępca wójta Turawy Sławomir Kubicki.


Cena wywoławcza jeziora i otaczającego go lasu to 1,6 mln zł. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty 10 września, a do 5 września chętni muszą złożyć stosowne oświadczenie i wpłacić wadium.


To już drugi przetarg ustny, który ogłosiła na ten teren gmina. Poprzedni odbył się pod koniec marca tego roku. Nie znaleźli się jednak chętni, by jezioro i kawałek lasu kupić.


Mieliśmy jednego, poważnie zainteresowanego tym terenem inwestora z Niemiec. Ostatecznie jednak wycofał się, bo nie wiadomo, czy w nowym okresie programowania UE będzie możliwość pozyskiwania dofinansowania na inwestycje typu aquapark - powiedział Kubicki.


Cena wywoławcza przy poprzednim przetargu wynosiła nieco ponad 1,8 mln zł. Mimo obniżki zainteresowania jeziorem i terenem wokół niego nadal nie ma. ?Niestety nie odebrałem dotychczas w tej sprawie żadnego telefonu. Na rynku jest zastój, zarówno na takie większe tereny, jak i na mniejsze, które sprzedajemy w okolicy - powiedział nspektor ds. obrotu nieruchomościami w urzędzie gminy Turawa Dariusz Jantos.


Miasto Brzeg natomiast ponownie będzie próbowało sprzedać dwie działki o łącznej powierzchni 98 arów na niewielkiej Wyspie Jeżynowej. Poprzednio nieruchomości, które stanowią większą część tej wyspy, próbowano sprzedać w 2010 r.


Wyspa Jeżynowa położona jest zaledwie kilkaset metrów od centrum miasta. Znajdują się na nich niezamieszkałe od powodzi z 1997 r., zniszczone gminne budynki mieszkalne. Wyspa połączona jest z miastem metalowym mostem. Według planu zagospodarowania teren ten przeznaczony jest pod usługi sportowe i rekreacyjne.