Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski poinformował, że miasto nie będzie się odwoływać ws. decyzji o zamknięciu mostu od 1 czerwca do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego – jak zapowiadały wcześniej władze Opola - tylko zawnioskuje do wojewódzkiego inspektoratu o wydłużenie czasu funkcjonowania tej przeprawy.

„Z opinii, które mamy, wynika, że most ten – przy obecnym stanie technicznym i pod warunkiem niepogarszania się tego stanu - może służyć mieszkańcom dłużej, niż do czerwca. Będziemy się o to starać, przedstawiając odpowiednie argumenty” – zapewnił Wiśniewski.

16 marca wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Opolu, który jest organem tzw. administracji zespolonej przy wojewodzie opolskim zdecydował, że w związku ze złym stanem technicznym od czerwca most na ul. Niemodlińskiej ma być zamknięty.

Wiśniewski powiedział we wtorek, że do wniosku o wydłużenie użytkowania mostu zostaną dołączone dokumenty z prowadzonego co miesiąc monitoringu tego obiektu oraz nowa ocena jego stanu technicznego, której przeprowadzenie miasto już zleciło. Zapewnił również, że trwają prace nad przygotowaniami do remontu, a w zasadzie budowy nowej przeprawy. „Te prace postępują. Z oceny jakiej dokonaliśmy wynika, że remont może ruszyć w listopadzie – grudniu tego roku” – mówił tłumacząc, że na przełomie kwietnia i maja powinny zakończyć się prace nad dokumentacją, która następnie trafi do wojewody, by ten mógł wydać pozwolenie na realizację inwestycji drogowej.

„Po otrzymaniu tej decyzji będzie czas na przygotowanie dokumentacji wykonawczej, przeprowadzenie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą” – wyliczał Wiśniewski zaznaczając, że procesu tego nie przyspieszy w żaden sposób decyzja wojewódzkiego inspektora ws. zamknięcia mostu.

Decyzja wzbudziła duże kontrowersje. Władze miasta sugerowały tuż po jej wydaniu, że mogła ona mieć podtekst polityczny, bo inspektor nadzoru budowlanego należy do administracji zespolonej przy wojewodzie, który jest z PO. Tymczasem PO obecnie jest ugrupowaniem opozycyjnym w opolskiej radzie miasta wobec wybranego jesienią prezydenta Opola. Wojewódzki inspektor zapewniał jednak, że przesądziły o niej „wyłącznie względy inżynierskie".

Na wtorkowej konferencji prezydent Opola i wojewoda opolski Ryszard Wilczyński deklarowali współpracę w sprawie mostu. "Ta gotowość do współpracy oznacza stworzenie warunków do tego, aby niezawisły organ, jakim jest wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego mógł podjąć w sposób całkowicie nieskrępowany, limitowany tylko wiedzą techniczną, decyzję w sprawie wniosku, który złoży miasto” - mówił Wilczyński. Zaznaczył przy tym: "Stan mostu jest taki, że musimy być przygotowani na najgorszą ewentualność, czyli konieczność natychmiastowego jego zamknięcia".

We wtorek zebrało się też Kolegium Doradcze Wojewody, które rozpoczęło prace nad planem zapewnienia bezpieczeństwa komunikacyjnego i funkcjonowania służb ratowniczo-gaśniczych i ratownictwa medycznego w czasie remontu mostu na ul. Niemodlińskiej. Kolejne posiedzenie Kolegium ma się odbyć za kilka tygodni.

Most na ul. Niemodlińskiej powstał w 1980 r. Ma ok. 140 m długości. Do jego remontu przymierzano się już w roku 1997. Wtedy jednak miasto dotknęła powódź, po której pojawiło się wiele pilniejszych inwestycji. W 2004 r. stwierdzono nieprawidłowości i pogarszający się stan mostu, a wykonana w 2011 r. ocena stanu technicznego zalecała ograniczenia w użytkowaniu obiektu ze względu na "postępującą degradację”. W maju 2013 r. wojewódzki inspektor nadzoru budowanego wydał decyzję nakazującą przeprowadzenie remontu mostu do końca 2014 r., ale ta nie została wykonana. (PAP)