Według Wiśniewskiego, 300 tys. zł z kasy miasta zostanie przeznaczone na zastąpienie przestarzałych pieców opalanych węglem nowoczesnymi rozwiązaniami w rodzaju ogrzewania gazowego, elektrycznego lub przyłączenie do sieci miejskiej.

Jak podkreślił, wdrażany w Opolu projekt jest drugim, po Krakowie, programem prowadzonym przez miasto w celu poprawy jakości powietrza.

"Na poprawę powietrza Opole przeznaczyło już trzy miliony złotych. Program, który uruchamiamy dzisiaj dzięki współpracy z Energetyką Cieplną Opolszczyzny, jest poszerzeniem naszych działań. Jeżeli da wymierne efekty, przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki" - zapewnił Wiśniewski.

Zgodnie z przedstawionymi na konferencji założeniami, osoba fizyczna może otrzymać do 7 tys. zł na zakup nowoczesnego urządzenia grzewczego, którym zastąpi przestarzały piec. W przypadku wspólnot dofinansowanie np. do przyłączenia do sieci miejskiej to już 50 tys. zł dotacji.

Przy wyborze technologii i przygotowaniu dokumentacji oraz w przeprowadzeniu niektórych prac montażowych mieszkańcom Opola mają pomagać specjaliści z ECO S.A. - spółki ciepłowniczej, w której większościowy pakiet akcji ma miasto. (PAP)