"W porównaniu do dużego zainteresowania mieszkańców na początku roku, dziś liczba osób zgłaszających się do w Punktów Obsługi Pasażerów ZTM oraz Wydziałów Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic jest dużo mniejsza; w niektórych punktach liczba obsługiwanych pasażerów spadła czterokrotnie" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek.

Jak poinformował, by usprawnić odbiór kart, ZTM oddelegował do obsługi pasażerów kolejnych 10 pracowników. Ponadto w styczniowe soboty otwarte będą wybrane POP-y oraz wszystkie WOM-y w dzielnicach.

Dyrektor zapewnił, że osoby przyłapane przez kontrolerów na jeździe z prawidłowo zakodowaną Kartą warszawiaka, a nieposiadające hologramu potwierdzającego uprawnienia, nie poniosą konsekwencji. Chodzi o pasażerów, którzy mimo przysługującego im uprawnienia do Karty warszawiaka nie mieli czasu, by odebrać hologram. W takiej sytuacji dostaną wprawdzie mandat, ale jeżeli zgłoszą się w ciągu 7 dni do ZTM i wykażą, że dostały zawiadomienie o pozytywnej weryfikacji swojego wniosku o wydanie karty, zostanie on anulowany.

Do ZTM wpłynęło dotychczas ok. 243 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, z czego ok. połowy złożono przez internet. Urzędnicy wydali ok. 115 tys. hologramów potwierdzających uprawnienia. Na mieszkańców, których wnioski zostały zweryfikowana pozytywnie, czeka 109 tys. gotowych do odbioru naklejek.

Podczas konferencji szef Centrum Komunikacji Społecznej w ratuszu Jarosław Jóźwiak zaznaczył, że urzędnicy cały czas pracują nad tym, by fakt posiadania Karty warszawiaka wiązał się dla mieszkańców z jak największą liczbą korzyści.

"Obecnie mamy ok. 60 partnerów Karty (to instytucje, w których jej posiadacze mogą liczyć np. na zniżki - PAP). W programie są m.in. prawie wszystkie ośrodki sportu działające na terenie miasta - także te komercyjne, większość teatrów i miejskich instytucji kulturalnych, ale również te prowadzone przez organizacje pozarządowe. Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu liczba partnerów przekroczy sto" - powiedział Jóźwiak.

Dyrektor Witek odniósł się również do kontroli, jaką 13 stycznia w stołecznym ZTM rozpoczął Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. "W naszym odczuciu to rutynowa kontrola. Nie mamy żadnych sygnałów niezadowolenia dotyczących sposobu przetwarzania danych osobowych" - powiedział dyrektor ZTM.

"Jesteśmy spokojny co do zasad, jakie wprowadziliśmy, bo one zostały wprowadzone z pełnym uwzględnieniem obowiązującego w Polsce prawa" - dodał.

Kontrolerzy zainteresowali się sposobem przetwarzania danych osób starających się o wydanie Karty warszawiaka. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak, sprawdzanie przetwarzania danych osobowych przez ZTM rozpoczęło się z urzędu, "na skutek zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych".

Posiadacze Karty warszawiaka, czyli de facto hologramu naklejanego na kartę miejską lub inny nośnik biletu komunikacji miejskiej, mogą korzystać ze zniżek przy zakupie długookresowych biletów komunikacji miejskiej, a także ośrodkach sportu i instytucjach kultury.

Warunkiem otrzymania karty jest zamieszkiwanie w Warszawie i rozliczanie tu PIT-u. Będzie to weryfikowane na podstawie bazy danych Ministerstwa Finansów. (PAP)