W rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej obserwowany jest obecnie powolny przybór Wisły, średnio ok. 1 cm na godzinę, a poziom rzeki utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych.

Jak podał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, na Wiśle w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a zjawisko to może wystąpić od poniedziałku wieczorem do środy wieczorem, 1 marca.

W poniedziałek przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 487 cm przy stanie ostrzegawczym 500 cm, a w Kępie Polskiej 428 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm. W rejonie tym obserwowany jest zanik pokrywy lodowej na rzece i swobodny spływ wody – poinformował PAP kierownik centrum zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Jan Ryś.

„Cały czas monitorujemy sytuację na Wiśle w powiecie płockim, gdzie w ostatnich dniach zaczęło przybywać wody. Nie są to duże przybory, bo średnio jest to jeden cm na godzinę. To powolne wezbranie, jednak trzeba liczyć się z tym, że stany ostrzegawcze na Wiśle, zasilanej też wodami roztopowymi z Narwi i Bugu, mogą zostać przekroczone w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej nawet w ciągu najbliższych kilkunastu godzin” – powiedział PAP Ryś.

Nie wykluczył przy tym, iż w przypadku dalszego przyboru Wisły i przekroczenia stanów ostrzegawczych w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej wprowadzone zostanie tam pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak zaznaczył Ryś, by uniknąć gwałtownego przyboru Wisły w jej środkowym biegu na tamie we Włocławku zwiększono zrzut wody ze Zbiornika Włocławskiego do ok. 2120 metrów sześc. na sekundę. „Są to spore upusty wody, co powoduje, że nie gromadzi się ona w korycie rzeki, a jej spore ilości spływają poza tamę” – dodał.

Jak poinformował PAP dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Płocku Jan Piątkowski, poziom Wisły w tym rejonie utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych.

„W tej chwili pokrywa lodowa utrzymuje się na Wiśle od miejscowości Skoki w kierunku tamy we Włocławku. Obecnie w Płocku nie ma zagrożenia. Rzeka jest poniżej stanów ostrzegawczych. W najbliższych dniach spodziewamy się co prawda wyższej wody z południa Polski, także napływającej z Bugu i Narwi, ale według prognoz, nie powinno to spowodować przekroczenia u nas stanów ostrzegawczych” – podkreślił Piątkowski.

Na Wiśle od Płocka (Mazowieckie) do Włocławka (Kujawsko-pomorskie) rozciąga się Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce, o długości 58 km i szerokości od 1,2 do 2 km, który powstał z końcem lat 60. XX wieku, w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni. (PAP)