„Jestem pod wrażeniem. To naprawdę piękny budynek. Bardzo pięknie wyremontowany, odrestaurowany. Widać w nim całą piękną historię Łodzi. Naszą intencją jest stworzenie tutaj instytucji, która łączyć ze sobą powinna to, co funkcjonuje w ramach administracji i jednocześnie pomagać sprostać oczekiwaniom obywateli” – powiedział Halicki podczas poniedziałkowej wizyty w Łodzi.

XIX-wieczną kamienicę przy ul. Zielonej 18 Halicki oglądał w poniedziałek w towarzystwie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Na rewitalizację budynku, którego powierzchnia przekracza 540 m kw, miasto wydało prawie 2 mln zł. Po remoncie władze Łodzi zdecydowały się przekazać obiekt na potrzeby powstającego Instytutu Samorządności.

„Pierwszy raz na ten temat zaczęliśmy rozmawiać cztery miesiące temu. 1 lipca rada miejska podjęła decyzję o przekazaniu tego budynku w darowiźnie Skarbowi Państwa. W ślad za tym pani wojewoda ma miesiąc na przejęcie tej darowizny i przekazanie jej później w trwały zarząd ministrowi” – wyjaśniła Zdanowska.

Halicki przypomniał, że Instytut Samorządności będzie budżetową jednostką nadzorowaną przez MAC, która będzie współpracowała ze wszystkimi sześcioma związkami – gminnym, miejskim, powiatowym, wojewódzkim, wiejskim i stowarzyszeniem wójtów zarządzających gminami - działającymi w ramach polskiego samorządu.

„Wszystkie one będą partnerami instytutu, ale zadaniem jest też budowa administracji przyszłości. Więc jednym z pierwszych projektów, pierwszym zadaniem instytutu będzie również budowanie administracji przyjaznej obywatelowi, a więc zarządzanie danymi, zarządzanie systemami informatycznymi niezbędnymi dla takiej administracji” – powiedział Halicki.

Dodał, że wybór Łodzi na siedzibę nowej instytucji nie był przypadkowy. Podkreślił, że instytut znajduje się właśnie tu, bo „Łódź jest wzorem dla samorządów”, „jest miastem, które jako pierwsze podjęło wyzwanie informatyczne”. Zdaniem ministra nie bez znaczenia było również centralne położenie Łodzi w Polsce, co gwarantuje „dla wszystkich dobry dostęp”.

Podkreślając fakt, że statut Instytutu Samorządności jest już gotowy szef MAC wyraził nadzieję, że już we wrześniu rozpocznie on swoją działalność.(PAP)