"W tym roku informatyzacja objęła trzy jednostki: Centrum Medyczne im. Rydygiera, Miejskie Centrum Medyczne Śródmieście oraz Miejską Przychodnię Dąbrowa. Całkowita wartość projektu to ponad 1,8 mln zł, z czego udział miasta wyniósł 300 tys. zł, natomiast pozostałe środki pochodzą z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Łódzkiego - wyjaśnił na konferencji prasowej w czwartek dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Robert Kowalik.

Za przyznane dofinansowanie zakupiono m.in. sprzęt komputerowy i oprogramowanie do obsługi medycznej pacjentów, dokonano okablowania wszystkich jednostek światłowodem i przeprowadzono szkolenie personelu.

Zdaniem prezes Centrum Medycznego Śródmieście Janiny Sąsiadek, informatyzacja placówki jest dużym udogodnieniem, zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. "Na przykład w poradni stomatologii w ogóle nie mieliśmy do tej pory komputera. Obecnie zyskała ona możliwość bezpośredniego sprawdzania pacjentów w systemie eWUŚ. To dla nas także oszczędności, bo mamy system wewnętrznej łączności, obniżamy koszty połączeń telefonicznych" - podkreśliła.

W Centrum Śródmieście już wkrótce będzie dostępna opcja przesyłania internetem wyników badań. Dzięki niej wyniki uzyskane w laboratorium zostaną automatycznie przesłane do lekarza prowadzącego. W najbliższym czasie nastąpi też połączenie śródmiejskiego systemu elektronicznej dokumentacji z CM im. Rydygiera.

"Informatyzacja to wymierna korzyść dla pacjenta, który będzie mógł rejestrować się poprzez e-rejestrację, dokonywać e-oceny naszych pracowników. Dzięki temu będziemy mogli szybciej reagować na uwagi pacjentów" - dodała Sąsiadek.

W opinii lekarki stomatologii Lilianny Kojara-Ławniczak komputeryzacja śródmiejskiej przychodni daje nowe możliwości terapeutyczne. "Przy każdej wizycie mogę połączyć się z lekarzem prowadzącym, np. internistą, sprawdzić, jakie leki bierze pacjent - bo sami chorzy nie zawsze je pamiętają, sprawdzić historię choroby" - zaznaczyła.

Magistrat planuje, by do końca bieżącego roku zinformatyzować połowę miejskich zakładów opieki zdrowotnej. Według Kowalika, termin ustawowy na przeprowadzenie procesu informatyzacji to koniec 2017 r. "Na pewno zdążymy do tego czasu. W przyszłym roku planujemy podłączenie do systemu dziewięciu przychodni w ramach ZOZ Bałuty. W przychodniach już zinformatyzowanych będziemy stopniowo uruchamiać opcję e-rejestracji - przewiduję, że nastąpi to w połowie 2016 roku" - dodał. (PAP)