W 2014 r. wojewodowie przyjęli ponad 65 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE. To o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Blisko połowę wniosków legalizacyjnych złożonych w całej Polsce przyjął wojewoda mazowiecki - 28,6 tys., małopolski - 6,2 tys. oraz dolnośląski – 5,9 tys.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, od połowy 2014 r. Wydział Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odnotowuje lawinowy wzrost wniosków o zezwolenie na pobyt.

"Prognozowane jest dalsze nasilenie imigracji, w szczególności z Ukrainy. Pod koniec lutego 2015 roku do urzędu wpłynęło o 180 proc. więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie 2013 roku" - powiedziała Biały.

Od 1 kwietnia wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE będą przyjmowane wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. Termin zarezerwować można telefonicznie - pod numerem 22 695 67 61 lub 22 695 67 64 oraz za pośrednictwem e-maila: wniosek@mazowieckie.pl (podając swój numer telefonu z prośbą o kontakt).

W ciągu ostatniego roku sytuację migracyjną w Polsce zdominował zwiększony napływ obywateli Ukrainy i wejście w życie nowej ustawy o cudzoziemcach. Zdecydowana większość cudzoziemców przybywających z tego kraju decydowała się na legalizację pobytu umożliwiającą podjęcie pracy i samodzielne utrzymanie rodziny.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców za 2014 r. obywatele Ukrainy złożyli 28,9 tys. wniosków w sprawach o legalizację pobytu, co stanowi 44 proc. ogólnej liczby wniosków. Poza Ukraińcami najwięcej wniosków składali także obywatele Wietnamu – 4,9 tys., Chin – 3,7 tys., Białorusi – 3,6 tys. i Rosji – 2,9 tys. (PAP)