Wybór miejsc dla stanowisk rowerowych to kolejny etap realizacji inwestycji Łódzkiego Roweru Publicznego (ŁRP). Projekt za 12,3 mln zł powstaje w ramach I edycji budżetu obywatelskiego, która odbyła się w 2013 roku, ale dopiero w styczniu tego roku miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z wykonawcą tej usługi - firmą NextBike.

Rzecznik prasowy łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu Piotr Grabowski powiedział w środę, że większość stacji dokujących wraz z terminalami opłat zostanie zlokalizowanych w centrum miasta. M.in. na ulicy Piotrkowskiej wyznaczono 14 takich punktów, a kilkanaście kolejnych znajdzie się na odchodzących od głównego deptaka przecznicach. "Pozostałe będą umiejscowione w okolicach urzędów, uczelni wyższych, m.in. Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza, czy Politechniki Łódzkiej na al. Politechniki. W ruchliwych miejscach takich jak np. Przystanek Centrum stacje będą zlokalizowane pod dwóch przeciwległych stronach skrzyżowania" - zaznaczył.

Dodał, że od południowej strony Łodzi najdalej wysunięty terminal znajdzie się w okolicach Szpitala im. M. Kopernika; od strony zachodniej - przy dworcu Łódź Kaliska; od strony północnej będzie to skrzyżowanie ul. Łagiewnickiej i Pojezierskiej; od strony wschodniej w pobliżu Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej. Wybór punktów poprzedzony był konsultacjami społecznymi, wskazując lokalizację brano również pod uwagę przystanki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

"Stacje będzie można rozbudowywać, w umowie jest też zapis o zmianie lokalizacji" - zaznaczył rzecznik ZDiT. Wcześniej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała, że o dalszym rozwoju systemu zadecydują mieszkańcy, którzy - poziomem swojego zainteresowania - wskażą, ile rowerów i stacji jest w mieście potrzebne.

W centrum miasta stacje będą znajdować się w bliskich odległościach, nie większych niż kilometr. Dzięki temu - jak tłumaczył Grabowski - w przypadku braku roweru w danym punkcie szybko będzie można przejść do kolejnego miejsca wypożyczenia jednośladu. Mapa rozmieszczenia pierwszych stu stacji rowerów dostępna jest na stronie internetowej ZDiT oraz znajdzie się na terminalach.

Według przedstawicieli ZDiT swobodne poruszanie się po mieście ma zapewnić 1000 rowerów. To drugi co do wielkości systemem tego typu w Polsce. Zgodnie z umową ŁRP ma zostać uruchomiony do końca kwietnia. Pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne. Za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić złotówkę, za drugą - 3 zł, a każda następna kosztować ma 5 zł. (PAP)