Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Łodzi por. Bartłomiej Turbiarz, praca skazanych możliwa była dzięki porozumieniu między Łódzkim Zakładem Usług Komunalnych, a Zakładem Karnym w Garbalinie.

Podpisane rok temu porozumienie dotyczy współpracy przy nieodpłatnym zatrudnieniu skazanych przy robotach publicznych o charakterze porządkowym z przesłaniem ekologicznym - przypomniał Turbiarz.

Od sierpnia ub. roku osadzeni z Garbalina wykonywali prace porządkowe łącznie na kilkudziesięciu ulicach Łodzi m.in. odcinkach al. Włókniarzy czy ul. Aleksandrowskiej, na kilku osiedlach mieszkaniowych tj. Teofilów, Żubardź, Wielkopolskie oraz w dwóch parkach.

Skazani udrożnili kanał rzeki Łódki, zlikwidowali sześć dzikich wysypisk oraz uczestniczyli w rewitalizacji tzw. Górki Retkińskiej na osiedlu Retkinia.

W sumie - jak wyliczył ŁZUK - średnio na jednego skazanego przypadał dziennie 1 ha terenu otwartego do sprzątania. Przeciętnie każdego dnia pracowało 12 więźniów, którzy średnio przyczyniali się do usunięcia około 5 ton odpadów i śmieci. W skali roku było to 1200 ton m.in. 350 ton odpadów zielonych i gałęzi oraz 50 ton odpadów wielkogabarytowych.

Osadzeni brali też udział w licznych akcjach zleconych przez Urząd Miasta Łodzi, m.in. ,,Akcji liść" (grabienie i zbieranie liści) oraz ,,Akcji zima" (oczyszczanie ze śniegu ciągów komunikacyjnych na terenie miasta).