Na konferencji w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski poinformował, że do końca roku miasto wyremontuje 1,3 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych.

"Właśnie dołożyliśmy ponad 1,2 mln zł na remonty lokali w tym roku, z czego 1,1 mln zł przeznaczony zostanie na lokale komunalne, a 150 tys. zł - na socjalne. Taka kwota – w zależności od wyników przetargów – może nam wystarczyć na remont nawet 100 kolejnych mieszkań. W tym roku na remonty lokali wydamy w sumie ok. 21 mln zł; kolejne 20 mln zł przeznaczymy na remonty budynków, np. nowe dachy czy rynny" - zaznaczył.

Jak podał łódzki magistrat, 1,1 tys. wyremontowanych lokali to pojedyncze mieszkania znajdujące się w miejskich budynkach i we wspólnotach. Ponadto, miasto odda do użytku 101 lokali socjalnych w budynku na Rogozińskiego 15.

Obowiązujące przepisy zezwalają na obniżony standard tego typu lokali, m.in. definiują, że powinny "nadawać się do zamieszkania, dysponować dostępem do źródła ogrzewania i miejsca przygotowywania posiłków oraz sanitariatów", co w praktyce oznacza np. konieczność korzystania ze wspólnych mediów.

Mieszkania socjalne mają być w pierwszej kolejności przyznawane osobom starszym i niepełnosprawnym oraz matkom samotnie wychowującym dzieci. Mogą się o nie również ubiegać lokatorzy mieszkań tymczasowych. Na przydział mieszkań socjalnych oczekuje w Łodzi ok. 3 tys. osób

Miasto odnowiło także 40 mieszkań komunalnych znajdujących się w budynku Widzewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Wysokiej oraz 57 pomieszczeń tymczasowych w dawnym hotelu robotniczym przy ul. Objazdowej - przeznaczonych głównie dla osób eksmitowanych.

Według danych urzędu do tej pory wyremontowano 566 lokali, w trakcie są jeszcze prace w 244 mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Do odnowionych mieszkań przeprowadziło się 810 rodzin. Na Rogozińskiego, Wysokiej i Objazdowej dostępnych będzie jeszcze łącznie ok. 200 lokali.

Urzędnicy obiecują, że jeszcze w tym roku gotowych będzie 70 mieszkań, dla których w przetargach nie wybrano jeszcze wykonawców. Natomiast dopiero pod koniec 2018 roku mają być oddane do użytku mieszkania komunalne - w sumie 53 - w budynku przy ul. Łęczyckiej 70. Prace w tej lokalizacji powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

Większość wyremontowanych mieszkań ma być przeznaczona dla łodzian wysiedlanych w związku z rewitalizacją. Rewitalizacja obszarowa Łodzi ma objąć ponad 1,7 tys. ha, czyli ponad 6 proc. powierzchni miasta; obszar ten zamieszkuje ok. 22 proc. jego populacji, czyli ponad 152 tys. osób.

Przeprowadzki z rewitalizowanych kamienic ruszyły pod koniec 2015 r. Wówczas potrzebne były lokale dla ok. 1320 rodzin. Obecnie - według magistratu - nowego locum na czas remontu potrzebuje 620 rodzin, z czego 150 jest już w trakcie przeprowadzki.

W ramach rewitalizacji w centrum Łodzi, na wydzielonych ośmiu obszarach prowadzone będą kompleksowe remonty, które obejmą całe kwartały ulic. Będą to gruntowne remonty budynków, ulic, placów, połączone z tworzeniem nowych przebić komunikacyjnych i terenów zielonych.

Według szacunkowych wyliczeń przedstawionych w Gminnym Programie Rewitalizacji, całkowita wartość przedsięwzięć w latach 2017-2026 wyniesie ok. 3,6 mld zł. (PAP)