Jak poinformował dziennikarzy w czwartek przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, wyniki wcześniejszych kampanii pokazują, że warto zabiegać o podatki osób związanych z Krakowem.

W zeszłym roku stolicy Małopolski przybyło ponad 13 tys. podatników, co przyniosło budżetowi Krakowa około 21 mln zł. „Pieniądze wpłacane przez mieszkańców w formie podatku PIT poniekąd do nich wracają poprzez inwestycje w infrastrukturę miejską” - zaznaczył przewodniczący RM.

Według niego jeden pozyskany podatnik to dodatkowa korzyść dla budżetu Krakowa w wysokości ponad 1,8 tys. zł rocznie. Z tytułu udziału we wpływach z podatku od osób fizycznych PIT miasto uzyskuje rocznie do budżetu około 1 mld zł.

Według szacunków władz Krakowa w stolicy Małopolski mieszka około 150 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT. W ciągu czterech lat trwania kampanii udało się pozyskać 35,5 tys. nowych podatników, którzy wnieśli do miejskiego budżetu dodatkowe co najmniej 58,6 mln zł.

Jak zapowiedział Kośmider, trwają pracę nad przygotowaniem i wdrożeniem Krakowskiej Karty Mieszkańca, która będzie dawała osobom płacącym tam podatki szereg ulg i przywilejów. Dokument ma być wdrożony na wiosnę przyszłego roku. Jedną z pierwszych korzyści mają być tańsze bilety na komunikację miejską.

Jak dodał, przeprowadzane badania pokazały, że połowa ankietowanych osób zadeklarowała chęć do zmiany miejsca płacenia podatków, gdyby ulga w cenie biletu była na poziomie 10 proc. „To oznacza, że przed nami jest jakościowy skok w liczbie pozyskiwanych podatników” - ocenił Kośmider.

Zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT zameldowanie w Krakowie nie jest warunkiem koniecznym, by płacić tam ten podatek. Wystarczy poprawnie wypełnić formularz aktualizacyjny ZAP-3, wskazując w nim krakowski adres zamieszkania i złożyć go osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego na terenie miasta. (PAP)