Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) to nowa jednostka gminna, wydzielona z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT), która będzie działać od 1 lipca. Jej dyrektorem został wybrany w konkursie Piotr Kempf - absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który ponad 10 lat pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Zależy mi na rewitalizacji i utrzymaniu zieleni, którą dotychczas zajmował się ZIKiT i na udostępnieniu krakowianom lasów, które znajdują się w granicach miasta, ale nie są zagospodarowane i wykorzystywane przez mieszkańców" - mówił dziennikarzom Kempf, który w poniedziałek objął stanowisko dyrektora ZZM. "Chciałbym, żeby w Krakowie powstał ośrodek edukacyjny, na wzór podobnych miejsc, które działają w całej Europie, tak aby dzieci nie musiały wyjeżdżać poza miasto, skoro mamy prawie 500 ha lasów" – podkreślił.

Dodał, że chciałby, aby miejskie parki i tereny zielone stały się miejscem odpoczynku i rekreacji dla całych rodzin i by powstał Park Rzeczny Miasta Krakowa czyli sieć parków położonych wzdłuż rzek ze ścieżkami rowerowymi i miejscami spacerowymi.

"Chciałbym, aby Planty były bardziej otwarte dla mieszkańców, bez barierek wokół ścieżek spacerowych, tak by można było tu wypoczywać nie tylko siedząc na ławce, ale też usiąść na kocu i cieszyć się zielenią w centrum miasta” – powiedział Kempf. "Na pewno nie będzie tabliczek: +nie deptać zieleni+. Zieleń jest po to, żeby służyła mieszkańcom. Nie mówimy o jej niszczeniu, ale o racjonalnym użytkowaniu” – zaznaczył.

Jak podkreślił w miejscach takich jak Las Mogilski powinny powstać ścieżki rowerowe, trasy biegowe, siłownie pod chmurką, bo choć w mieście są kompleksy leśne nie są wykorzystywane do rekreacji.

Kempf zadeklarował, że jeśli konieczna będzie wycinka drzew, będzie informował o jej powodach mieszkańców."Drzewa w mieście są w trudniejszej sytuacji niż w lesie. Jest tu wiele zagrożeń: od braku wody po solenie ulic. To powoduje, że są osłabione. Mogę zadeklarować, że na pewno nie będzie zbędnych wycinek" – mówił.

Utworzenie nowej jednostki, zajmującej się wyłącznie zielenią obiecywał w kampanii wyborczej Jacek Majchrowski. Zarząd Zieleni Miejskiej będzie się zajmować zarządzaniem parkami, zieleńcami i skwerami, regularnymi przeglądami i kontrolą drzew, rewitalizacją terenów zielonych i tworzeniem nowych. Od 1 stycznia 2016 r. będzie też zarządzać lasami stanowiącymi własność lub współwłasność gminy. Wyjątkiem będzie Las Wolski, którym nadal zarządzać ma Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny.Na razie nie wiadomo, jakim budżetem będzie dysponowała nowa jednostka, na początek będzie tam zatrudnionych 17 osób, docelowo 40.

Obecnie w Krakowie zieleń zajmuje blisko 1,4 tys. ha. Funkcjonują 43 parki miejskie, ponad 300 zieleńców i 810 pasów drogowych. 168 ha zajmuje zieleń osiedlowa, a 448 ha lasy (z wyłączeniem Lasu Wolskiego).(PAP)