Kielecki Ratusz złożył w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wniosek o dofinansowanie projektu „Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach” w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

W ramach projektu miasto zamierza kupić 25 autobusów o napędzie hybrydowym. „To kontynuacja działań, które realizowaliśmy w poprzedniej perspektywie finansowej” – powiedział PAP dyrektor wydziału zarządzania funduszami europejskimi Urzędu Miasta Kielce Mieczysław Pastuszko.

„Chcemy w ten sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego będą to autobusy hybrydowe, o napędzie spalinowo - elektrycznym” – dodał.

Projekt zakłada także rozbudowę ulicy Wapiennikowej wraz z modernizacją dwóch skrzyżowań: z ulicą Ściegiennego i Husarską oraz ks. Popiełuszki i rtm. Pileckiego. „To kontynuacja porządkowania układu komunikacyjnego w mieście” – podkreślił Pastuszko.

„Na ulicy Wapiennikowej, po przebudowie, uprzywilejowane zostaną autobusy komunikacji miejskiej. Wyznaczenie buspasów pozwoli na szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się mieszkańców. Chcemy też odciążyć ulicę Wrzosową, przy której usytuowanych jest wiele instytucji publicznych" – powiedział dyrektor.

Zmodernizowana zostanie także ulica Cmentarna na odcinku od ulicy Sandomierskiej do Zielnej. Władze miasta planują także powiększenie parkingu przy cmentarzu Cedzyna.

„Inwestycja sprawi, że do największej kieleckiej nekropolii będzie można dojechać szybciej i w naprawdę komfortowych warunkach. Także przebudowa parkingu przy cmentarzu jest koniecznością. Przy okazji różnych świąt panuje tam duży ruch i są czasami kłopoty z zaparkowaniem samochodu” – stwierdził dyrektor.

Miasto chce także kupić w ramach projektu 30 elektronicznych tablic informacyjnych, które będą zainstalowane przy przystankach autobusowych.

„W mieście działa już 60 takich tablic. Spotkały się one z bardzo dobrą opinią ze strony pasażerów. Dzięki nim mieszkańcy mają dokładną informację, za ile minut dotrze do przystanku autobus, na który czekają” – dodał Pastuszko.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie ma dwa tygodnie na ocenę formalną, a kolejny miesiąc na ocenę merytoryczną złożonego projektu. Według dyrektora Pastuszki, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to w lutym przyszłego roku powinno dojść do podpisania umowy.

Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 100 mln zł, z czego 74 mln zł to unijne dofinasowanie. Zakończenie inwestycji planowane jest na sierpień 2019 roku. (PAP)