Reforma konstytucyjna miałaby zapewnić Katalonii, która jest autonomicznym regionem Hiszpanii, większe kompetencje.

Napięcie w relacjach na linii Madryt-Barcelona pogłębiło się wraz z przeprowadzonym 9 listopada głosowaniem mieszkańców Katalonii w sprawie niepodległości ich regionu. W nieuznawanych przez rząd centralny konsultacjach prawie 81 proc. głosujących opowiedziało się za przekształceniem obecnej autonomii w niezależne od Hiszpanii państwo.

Listopadowe głosowanie, pozbawione mocy prawnej, odbyło się, mimo że Trybunał Konstytucyjny zawiesił prawo władz Katalonii do zorganizowania plebiscytu do czasu rozpatrzenia skargi władz centralnych. Z tego powodu w piątek hiszpańska prokuratura pozwała troje przedstawicieli władz Katalonii, w tym premiera Artura Masa i dwie minister; zarzuca im sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy, niesubordynację wobec władz centralnych, naginanie prawa, matactwo i bezprawne zawłaszczenie urzędu.

Hiszpański premier Mariano Rajoy, który 29 listopada spotka się z Arturo Masem w Barcelonie, w ubiegłym tygodniu sygnalizował "gotowość do rozmów" z katalońskim rządem, jednocześnie jednak odmówił Katalonii prawa do pełnego samostanowienia. (PAP)