Pytana przez "Rz", czy zgodziłaby się z opinią ministra Jarosława Gowina, że w najbliższych wyborach samorządowych o urząd prezydenta Krakowa powinna ubiegać się młoda kobieta, Emilewicz powiedziała, że "czas na długi oddech Krakowa, który po 16 latach należy się naszemu miastu".

Nie wykluczyła także, że sama mogłaby zostać kandydatką na prezydenta miasta. "Mam wizję Krakowa, ale program dla miasta przedstawię, gdy zostanę kandydatką zjednoczonej prawicy i gdy zacznie się kampania wyborcza" - zadeklarowała. Oceniła także, że jej zdaniem "kandydat musi być uzgodniony przez PiS i Polskę Razem, o czym rozmawiała z prezesem Kaczyńskim podczas kolacji kilka dni temu".

Emilewicz przyznała, że prezes Kaczyński jest zdania, "że zjednoczona prawica musi powalczyć o większe miasta w Polsce". "Wspomniał też, że szanse kandydatów na prezydentów większych miast zostaną przebadane. (...) Prezesowi Kaczyńskiemu zależy na kandydaturze, która poszerzy spektrum wyborców" - powiedziała minister i podkreśliła, że "Kraków potrzebuje jednego, silnego prawicowego kandydata na prezydenta".

Dopytywana, czy takim kandydatem zostanie ona, czy raczej Małgorzata Wassermann, zadeklarowała, że "jeśli pani poseł Wassermann zdecyduje się kandydować, to włączy się w jej kampanię wyborczą". "To kandydatura, z którą prof. Majchrowski miałby poważny kłopot" - oceniła szanse Wassermann.

Emilewicz odniosła się także do kwestii referendum konstytucyjnego. "Mamy problem z frekwencją i jeśli chcemy przyciągnąć uwagę wyborców, to połączenie referendum z wyborami w święto narodowe (11 listopada-PAP) może okazać się dobrym pomysłem. Argumentem jest też obniżenie kosztów" - powiedziała. (PAP)