W czwartek umowę o dotację unijną na tę inwestycję podpisali marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Nowe parkingi i punkty przesiadkowe powstaną w Niepołomicach, Podłężu, Staniątkach i Woli Batorskiej przy Trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA).

Jak podkreślił marszałek regionu, na tę inwestycję czekają zarówno kierowcy, jak i pasażerowie coraz bardziej popularnej trzeciej nitki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, a szczególnie jej odcinka Kraków – Tarnów.

„Naszym priorytetem w tej chwili jest nie tylko rozwój transportu kolejowego, ale także jeszcze lepsza integracja różnych gałęzi transportu i ułatwienie pasażerom dotarcie do przystanków kolejowych. By tak się stało, potrzebna jest budowa węzłów przesiadkowych oraz parkingów Parkuj i Jedź” - zaznaczył Krupa.

Cała inwestycja jest warta w sumie ponad 23 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM) wynosi około 15,3 mln zł.

W ramach przedsięwzięcia oprócz nowych miejsc parkingowych dla samochodów i motocykli, powstaną też zadaszone wiaty dla rowerów, stanowiska krótkiego postoju dla odwożących na podróż (tzw. „kiss and ride”), chodniki i ścieżki rowerowe. Na parkingach mają być dostępne ładowarki dla aut elektrycznych. Obiekty, które powstaną w ramach projektu, będą bezpłatne i dostępne tylko dla osób posiadających bilet komunikacji zbiorowej.

(PAP)