Chodzi o inwestycję realizowaną przez samorząd Częstochowy w latach 2012-2014. W jej efekcie, w północnej części miasta powstał bezkolizyjny węzeł łączący drogę krajową nr 1 z drogą nr 46. Podstawą robót była warta ok. 65 mln zł umowa samorządu z firmą Bilfinger Berger Budownictwo.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy tej inwestycji prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak poinformował PAP w piątek prok. Tomasz Ozimek z nadzorującej je Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, trwające od 2015 r. postępowanie dotyczy oszustw i przestępstw korupcyjnych.

Według przedstawiciela prokuratury w czwartek zarzuty w tej sprawie przedstawiono łącznie pięciu osobom.

Część z nich dotyczy oszustw na szkodę miasta – wykonawca miał zawyżać w protokołach przysługujące mu wynagrodzenie poprzez podawanie ilości robót przekraczających faktyczne wykonanie. Oszustwo polegało również na użyciu materiałów gorszej jakości, niż wynikało to z umowy.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że na skutek działań podejrzanych, miasto Częstochowa mogło ponieść szkodę w wysokości 2,9 mln zł" - wskazał prok. Ozimek.

Drugi zarzut - korupcyjny - dotyczy wręczenia co najmniej 200 tys. zł korzyści majątkowej wynajętemu przez miasto inżynierowi kontraktu. W zamian za łapówkę inżynier kontraktu akceptował zawyżone wynagrodzenie wykonawcy.

Wobec wszystkich zatrzymanych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie, kierując się obawą matactwa i grożącą surową karą.

W związku z tym śledztwem CBA poinformowało w piątek PAP o wszczęciu przez swoje Biuro Kontroli i Spraw Wewnętrznych postępowania wyjaśniającego w kontekście zatrzymania w tej sprawie m.in. niewłaściwej osoby.

"Zatrzymany mężczyzna bezzwłocznie, po wyjaśnieniu jego sytuacji przez funkcjonariuszy CBA, został zwolniony, przeproszony i odwieziony bezpośrednio do domu, gdzie został wcześniej zatrzymany" - powiedział PAP rzecznik CBA Piotr Kaczorek.

Według prokuratury podłożem pomyłki były zbieżne dane osobowe. Wewnętrzne postępowanie CBA ma ustalić czy nastąpił błąd funkcjonariusza i ewentualnie na którym etapie czynności. "Postępowanie ma też na celu wdrożenie takich działań naprawczych, aby wyeliminować i zapobiegać podobnym ewentualnym błędom funkcjonariuszy w przyszłości" - zaznaczył Kaczorek.

Nowy węzeł dróg nr 1 i 46 został oddany do użytku na początku października 2014 r. Zaproponowane w przetargu na jego zaprojektowanie oraz wykonanie ceny okazały się znacznie niższe, niż opiewająca na 175 mln zł pierwotna wycena inwestora. Unijna dotacja pokryła 85 proc. kosztów inwestycji.

(PAP)