Jarema powiedział w wywiadzie dla telewizji ICTV, że konsultował się z kilkoma ambasadorami i szefami organów ochrony prawa zachodnich państw. „Spodobało mi się, jak przeprowadzono reformę w Rzeczpospolitej Polskiej” – zaznaczył.

„W ciągu czterech lat zaufanie do policji wśród ludności wzrosło z 17 do 70 proc. Oni (tzn. Polacy) przeprowadzili bardzo poważną reformę, która mi się spodobała. Teraz my zapewne weźmiemy z nich przykład. Już się zwróciłem do kierownictwa MSW (Polski), żeby umożliwiło nam skierowanie specjalistów w celu zbadania sytuacji” – powiedział wicepremier.

Dodał, że chodzi zarówno o system szkolenia stróżów prawa i doboru kadr, jak i generalnie pełnienia służby.

Jarema zaznaczył, żeby chciałby, aby w najbliższym czasie powstały akty prawne, które pozwolą zreformować system ochrony prawa.

„Opracowaliśmy już pakiet dokumentów dotyczących Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie zmienia się struktura. Chcemy stworzyć zarówno organ polityczny z ministrem spraw wewnętrznych na czele, jak i całkowicie profesjonalne organy niezależne od sytuacji politycznych” – podkreślił, wymieniając m.in. policję. (PAP)