Prawo.pl

Digitalny asystent sędziego ma usprawnić sprawy frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Obecnie w sądach jest ponad 202 tys. spraw frankowych, do końca września 2024 r. wpłynęło ich 80 126, reszta to zaległości z poprzednich lat. W najtrudniejszej sytuacji - jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości - są obecnie sądy apelacyjne, obciążone i apelacjami, i zażaleniami, np. na zabezpieczenia spłat kredytu. Jednym ze sposobów na uporanie się z problemem mają być nowe technologie, w tym digitalny asystent sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Kiedy zamawiający ma wątpliwości co do treści złożonej oferty, to może zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienia. Nigdy jednak nie mogą one prowadzić do modyfikacji oferty i muszą być oceniane przez jej pryzmat. Dlatego wykonawca powinien starać się jak najbardziej precyzyjnie napisać ofertę.
Konrad Dyda
04.12.2024
Zamówienia publiczne
Projekt tzw. ustawy naprawczej przewiduje, obok wielu słusznych i koniecznych rozwiązań, uchylenie art. 257 par. 3 k.p.k, który – w aktualnym brzmieniu – daje prokuratorowi uprawnienie do „zblokowania” decyzji sądu gotowego zmienić areszt na poręczenie majątkowe. Ten przepis nigdy nie powinien zostać uchwalony i cieszy – na razie nadzieja – że zostanie wreszcie uchylony - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
04.12.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej Wiesław Kozielewicz, rozpoznający wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi, odroczył posiedzenie do 4 lutego 2025 r. Sędzia Iwaniec jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej w Ministerstwie Sprawiedliwości, która miała zdyskredytować sędziów krytykujących reformy wymiaru sprawiedliwości. Według prokuratury naruszono w ten sposób ustawę o ochronie danych osobowych w celu prowadzenia kampanii nienawiści w internecie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2024
Prawo karne Prawnicy RODO
We wtorek, 3 grudnia, ogłoszono wyniki 59. Ogólnopolskiego Konkursu "Państwa i Prawa" - w tym roku zgłoszono do niego i dopuszczono pięć prac habilitacyjnych oraz jedenaście prac doktorskich. Nagrodę za najlepsza pracę habilitacyjną otrzymała dr hab. Katarzyna Sękowska-Kozłowska z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Pierwsze miejsce za rozprawę doktorską otrzymał natomiast dr Szymon Osmola.
Monika Sewastianowicz
03.12.2024
Szkolnictwo wyższe

Ustawa Kamilka do zmiany, rodzic nie będzie potrzebował zaświadczenia z KRK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Na finiszu są prace nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka. Projekt ma wkrótce trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zakłada, że rodzice uczniów nie będą musieli być dodatkowo sprawdzani w rejestrach - wystarczą ich oświadczenia o niekaralności. Zaświadczenia o niekaralności z KRK nie będą też potrzebowali goście zaproszeni na zajęcia szkolne, o ile będzie w nich uczestniczyć nauczyciel.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Osiem miesięcy - 71 333 zł brutto dla przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a 65 733 zł brutto dla jego zastępcy - przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmara Pawełczyk-Woicka opublikowała na platformie X tabele z zestawieniem wynagrodzeń członków Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał za nieważne postanowienie umowy kredytowej dotyczące WIBOR-u. Zdaniem części prawników reprezentujących złotówkowiczów, to przełomowy wyrok. Liczą, że wywoła efekt domina i sądy "spuchną" od spraw wiborowych. Inni wskazują jednak, że argumenty sądu są chybione, a wyrok zostanie szybko uchylony.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.12.2024
Banki Kredyty frankowe
Wykorzystywanie w sądzie nagrań z podsłuchów będzie odpowiadało standardom konstytucyjnym – zapowiadają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest już gotowy projekt zmian kodeksu postępowania karnego, który obecnie czeka na uwagi ekspertów. Trzeba zamknąć furtkę do nadużyć popełnianych przez obywateli i organy, chcących pozyskać określone dowody w postępowaniu karnym, zanim akt oskarżenia trafi do sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2024
Prawo karne Prawnicy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie może być zwolniony z kosztów sądowych, gdy występuje przed sądem administracyjnym jako uczestnik – wskazuje postanowienie siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. To jest odmienne stanowisko niż przyjął Sąd Najwyższy, zwalniając rzecznika z ponoszenia kosztów ze skargi nadzwyczajnej, choć także nie jest on wymieniony w przepisach jako beneficjent.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2024
Prawnicy Małe i średnie firmy

Przesłuchiwanie świadków w sprawie frankowej bywa zbyteczne

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Pełnomocnicy kredytobiorców frankowych od dawna wskazują, że przesłuchanie stron i świadków tylko przedłuża postępowanie, a często nie jest konieczne w sprawach frankowych. Niedawny wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie potwierdził to stanowisko. Sąd uznał, że wobec braku kwestionowania przez bank statusu konsumenta dowód taki jest zbędny.
Regina Skibińska
03.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Już w styczniu powinny być gotowe kolejne projekty zmian w Kodeksie karnym i w Kodeksie postępowania karnego. Komisja Kodyfikacyjna pracuje m.in. nad eliminacją wyroku łącznego, ale też przywróceniem, w nowej wersji art. 59a k.k., tak by mediacja częściej była stosowana w sprawach karnych. W dalszych planach są m.in. środki zabezpieczające - mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2024
O 47 proc. w porównaniu z 2023 r. zwiększyła się w bieżącym roku liczba spraw w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego (KRK), szczególnie w zakresie obsługi wniosków i zapytań o udzielenie informacji za pośrednictwem e-Platformy MS (eKRK) - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. W sumie od stycznia 2024 r. do 25 listopada 2024 r. biuro zrealizowało ponad 685 tysięcy spraw.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nowe technologie i sztuczna inteligencja mogą wspomóc pracę notariuszy. Konieczne są jednak zabezpieczenia, np. w zakresie ochrony danych klientów, jak i informacji dotyczących wykonywanych czynności - wskazywano podczas konferencji „90 lat aktu notarialnego w Polsce – 20 lat polskiego notariatu w UE. Doświadczenia i perspektywy”, organizowanej przez Krajową Radą Notarialną. W ocenie ekspertów warto sięgać po przykłady zagraniczne.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2024
Wymiar sprawiedliwości
Od czerwca br. referendarza nie mają już możliwości szybszego awansu na stanowisko sędziego bez konieczności aplikacji uzupełniającej. O przedłużenie terminów apelowali do ministerstwa sprawiedliwości. Teraz resort rozważa danie takiej możliwości tym referendarzom, którzy spełniali wymagania, mogli ubiegać się o szybszy awans, ale nie zrobili tego, bo nie chcieli procedury przed tzw. neo-KRS.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2024
Wymiar sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości chce zwiększyć liczbę asystentów sędziego, co ma usprawnić pracę sądów. Problem w tym, że chętnych do podjęcia tej pracy brakuje. Aby jakoś poradzić sobie z tym problemem, ministerstwo rozważa dopuszczenie studentów prawa do wykonywania tej funkcji. Trudno jednak znaleźć zwolenników tego pomysłu - związkowcy uważają, że obniży to rangę zawodu, a wykładowcy, że należałoby najpierw zmienić system kształcenia prawników.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
02.12.2024
Sytuacja w sądach, obok wadliwości systemu nominacji sędziowskich, czy zdeformowania SN utworzeniem sprzecznych z Konstytucją nowych izb, jest trudna także ze względów kadrowych. Obecnie mamy ponad 500 nieobsadzonych etatów sędziowskich, a liczba asystentów sędziów jest zdecydowanie zbyt mała. Dlatego przy przywracaniu praworządności chcemy zadbać o sprawność rozpatrywania spraw. Pomóc ma większa liczba asystentów, tymczasowo wzrośnie też przydział spraw dla sędziów wizytatorów - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sędzia skazany w wyroku karnym za fałszowanie faktur i przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Sędzia odpowiadał dyscyplinarnie nawet już wtedy, gdy odszedł ze służby i przestał być sędzią - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i i potwierdził słuszność pozbawienia sędziego stanu spoczynku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większe pieniądze na sądy i cyfrowe rejestry

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Dzisiaj pracodawcy wymagają od zatrudnionych w edukacji osób zaświadczenia o niekaralności za pewne rodzaje przestępstw. Ale żadną miarą nie można uzyskać informacji o tym, czy jakiś proces w takich sprawach się toczy. Miesiącami czeka się na wpis do ksiąg wieczystych. Trzy lata czeka się w Warszawie na rozpoznanie apelacji karnej. Dlatego cyfryzacja sądownictwa i naprawa rejestrów sądowych wymaga większych nakładów finansowych. W 2025 roku budżet wymiaru sprawiedliwości - wzrośnie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Jeden kierowca może mieć kilka zakazów prowadzenia pojazdów, ale często nawet to nie zniechęca go do wsiadania po raz kolejny za kółko. Prowadzenie samochodu przez osoby, które utraciły prawo jazdy, to w wielu rejonach Polski plaga i nawet perspektywa ponoszenia kosztów spowodowania wypadku nie działa odstraszająco. Eksperci podkreślają, że samo zaostrzanie przepisów również nie wystarczy. Kary już są bowiem dotkliwe, ale nie działają prewencyjnie.
Regina Skibińska
30.11.2024
Prawo karne
Przedsiębiorca zainteresowany realizacją zamówienia publicznego nie musi samodzielnie spełnić wszystkich wymagań określonych w dokumentach postępowania. W określonych przypadkach może on skorzystać z zasobów innego przedsiębiorcy. Ważne tu jest nawiązanie współpracy, na mocy której oferent będzie mógł faktycznie korzystać z zasobów innego podmiotu.
Konrad Dyda
30.11.2024
Zamówienia publiczne
Brakuje systemowych rozwiązań dla pokrzywdzonych zbrodniami wojennymi w Ukrainie. Wiele działań w tym zakresie nadal jest podejmowanych oddolnie - alarmują prawnicy. I podkreślają, że prawo nie może ograniczać się jedynie do odstraszania potencjalnych sprawców czy karania tych, którzy dopuścili się przestępstwa.
Aleksandra Partyk
30.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w 2025 roku został opracowany projekt wprowadzający tzw. areszty domowe, czyli dozór elektroniczny na etapie postępowania przygotowawczego. Zapowiedział to wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Chodzi o ograniczenie stosowania tymczasowych aresztów. Zmiany w tym zakresie znalazły się też w opiniowanej ustawie naprawczej.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Publikacja w Biuletynie Informacji Publicznej Sądu Najwyższego orzeczeń tego sądu (z uzasadnieniami), zawierających dane osobowe sędziów sądów powszechnych albo sądów wojskowych, zasiadających w składzie sądu pierwszej instancji albo sądu odwoławczego, poddawanych tzw. testowi niezawisłości i bezstronności - powinna odbywać się z uwzględnieniem praw tych osób, wynikających z RODO i w zgodzie z jego unormowaniami - wskazuje prezes UODO w odpowiedzi na pytanie prof. Małgorzaty Manowskiej, pierwszej prezes SN.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2024
Wymiar sprawiedliwości RODO
Prezydent nie miał prawa odmówić powołania na urząd sędziego osób rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa przed marcem 2018 roku, a wydane w tej sprawie postanowienie jest aktem pozornym - uważa prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. I dodaje, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta powinno być ich powołanie. Podobnie jak nadanie zaległych tytułów profesorskich i przyjęcie ślubowania od prawidłowo wybranych sędziów TK.
Krzysztof Sobczak
29.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wyroki oddalające powództwa banków o zwrotu kapitału kredytu z uwagi na przedawnienie nie są częste, ale ostatnio się zdarzają. Takie sprawy budzą jednak wątpliwości ze względu na to, że w ostatnich latach zmieniło się orzecznictwo w sprawach frankowych i banki nie zawsze mogły spodziewać się takich konsekwencji niepodejmowania działań przeciwko konsumentom.
Regina Skibińska
29.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sądy w całej Polsce zmagają się z problemami kadrowymi, co jest efektem m.in. wstrzymania konkursów na stanowiska sędziowskie, nieuregulowanego statusu sędziów powołanych po 2018 r. i naturalnego odpływu w stan spoczynku. MS przyznaje, że chodzi o ponad 500 etatów, próbuje łatać dziury, przenosząc referendarzy do wyższych instancji. Tymczasowo chce też bardziej obciążyć sędziowskich wizytatorów. Prawnicy uważają, że to nie wystarczy, a kryzys kadrowy potrwa co najmniej do 2026 roku.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Niezadowoleni z wyroku w sprawie filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" muszą poczekać do 21 lutego 2025 r. na orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ma on stwierdzić, czy przedstawienie w tym serialu żołnierzy AK jako antysemitów obrażało także indywidualne osoby i czy należy w tej sprawie zastosować prawo niemieckie odnośnie naruszenia dóbr osobistych. Proces trwa już 10 lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2024
Prawo cywilne
Dr Rafał Rybicki otrzymał tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw AD 2024. Nagrodę wręczono podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw. To już 7. edycja konkursu. Mecenas Rybicki pełnił m.in. kluczowe role w utworzeniu globalnego centrum usług wspólnych firmy Boehringer Ingelheim we Wrocławiu, jako kolejnego po centrach w Manili i Buenos Aires.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2024
Prawnicy
Naprawa praworządności trwa, ale idzie powoli. Procesy legislacyjne są zahamowane przez weta prezydenckie, nie można ich dokończyć - tak oceniono rok rządów nowej koalicji. Teraz trzeba kształtować praworządną praktykę. Rezerwa praworządności tkwi nie tylko w przepisach prawa, ale też w wypełnianiu standardów - takie głosy padły w czasie konferencji organizowanej przez Fundację Batorego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości