Jurysdykcja w zakresie zbrodni prawa międzynarodowego skonstruowana jest w taki sposób, że może być wykonywana niezależnie od tego, czy do popełnienia zbrodni już doszło, czy też zbrodnicza działalność trwa. Chodzi nie tylko o sprawiedliwe odpłacenie za popełnione zbrodnie, ale również o przywrócenie bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej i ukojenie bólu ofiar. Osoby skrzywdzone czekają na osądzenie winnych - wskazuje prof. Piotr Hofmański.
Aleksandra Partyk
31.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Zbliżają się kolejne wakacje, więc jak bumerang wracają postulaty uregulowania kwestii kalendarza pełnomocnika czy wakacji sądowych. W skrócie chodzi o to, by przez pewien okres – nawet miesiąc – wokandy sądowe były praktycznie puste, a terminy nie ścigały adwokatów oraz radców na urlopach. Dwie uchwały w tym zakresie przyjęło niedawne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie. „Za” są także sędziowie – ale, jak podkreślają, „z wyjątkami” na tzw. sprawy pilne.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
31.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Rada Izby Notarialnej w Gdańsku nie stwierdziła uchybień formalnych w aktach notarialnych sporządzonych przez notariuszy w ramach transakcji nabycia kawalerki Jerzego Ż. - podał w piątek rzecznik RIN. Według komunikatu, odpowiedzialność za zgodność z prawdą złożonych przez strony oświadczeń spoczywa na osobach, które je składają.
is/PAP
30.05.2025
Rada Główna do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym - to nowy organ opiniodawczo-doradczy działający przy ministrze sprawiedliwości. Jej głównym celem jest koordynowanie działań w zakresie zapobiegania przestępczości, wykonywania orzeczeń oraz pomocy w readaptacji społecznej skazanych i ich rodzin.
Tomasz Ciechoński
30.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Protestów nie można składać po I turze wyborów prezydenckich. Z tego powodu pojawił się zarzut, iż to „nie zapewnia skutecznego środka odwoławczego, co jest sprzeczne z zobowiązaniami w ramach OBWE". Sąd Najwyższy zauważył, że w wielu państwach europejskich kwestionowanie różnych aspektów procesu wyborczego możliwe jest dopiero po jego zakończeniu. Dobitnym tego przykładem są m.in. Niemcy czy Austria.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2025
Wybory
Pozostawienie, a nawet rozszerzenie możliwości prowadzenia zdalnych rozpraw, doprecyzowanie zasad składania zeznań na piśmie, pozostawienie w zmodyfikowanej postaci posiedzeń przygotowawczych, przywrócenie kolegialnego orzekania w apelacji – takie m.in. zmiany w procedurze cywilnej zapowiada prof. Paweł Grzegorczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący zespołu procesowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Krzysztof Sobczak
30.05.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ponownie apelują o podwyższenie przysługującego im stypendium. Jak wskazują, obecnie oscyluje ono w granicach płacy minimalnej i powoduje, że na aplikacji ciężko się utrzymać. Problem dostrzega zresztą sama KSSiP - jej przedstawiciele nieoficjalnie przyznają, że bez wyższego stypendium trudno przyciągać do szkoły najlepszych merytorycznie kandydatów. A MS zapewnia, że kompleksowe prace nad możliwością zmiany są aktualnie prowadzone.
Patrycja Rojek-Socha
30.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Wynik zbliżającej się drugiej tury wyborów okaże się niezadowalający dla prawie połowy głosujących. Już szykowane są protesty wyborcze, dotyczące choćby tego, jak finansowano wsparcie poszczególnych kandydatów. I choć nie będzie łatwo udowodnić ewentualnej nieważności wyborów, wciąż otwarte pozostaje pytanie, kto miałby to zrobić. Zgodnie z przepisami leży to bowiem w gestii Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - tej samej, której status jest kwestionowany m.in. przez stronę rządzącą.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2025
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Prokurator z Warszawy dopuścił się przemocy i naruszenia nietykalności fizycznej kobiety w czasie imprezy. Izba Odpowiedzialności Zawodowej, orzekając w pierwszej instancji stwierdziła, że występuje dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. A druga instancja Sądu Najwyższego podzieliła te argumenty i dodała, że naruszenie nietykalności cielesnej nie musi skutkować wyraźnymi obrażeniami - może to być szarpanie i unieruchamianie rąk.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2025
Prawo karne Prawnicy
Prezydium NRA poprzez aklamację przyjęło stanowisko, w którym zwróciło się do wszystkich obywateli – niezależnie od przekonań politycznych – aby czynnie uczestniczyli w procesie wyborczym, wykorzystując swoje prawo do głosowania. Jak wskazano w uchwale, wybory stanowią fundament demokracji i umożliwiają obywatelom wyrażenie woli w kształtowaniu państwa.
Patrycja Rojek-Socha
29.05.2025
Prawnicy Wybory

MRPiPS: Na koniec 2024 r. ponad 14 mld zł zobowiązań dłużników alimentacyjnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse publiczne Prawo rodzinne Prawo pracy Egzekucja
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad zmianą regulacji, dotyczących mechanizmu waloryzacji kwoty kryterium dochodowego, które uprawnia do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Projekt wprowadza mechanizm corocznej waloryzacji kwoty tego kryterium – poinformował resort. I podał, że na koniec 2024 r. stan zobowiązań dłużników alimentacyjnych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego, podlegających dochodzeniu w trybie egzekucji sądowej prowadzonej przez komorników sądowych, wynosił 14,202 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2025
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse publiczne Prawo rodzinne Prawo pracy Egzekucja
Wydanie nakazu zapłaty było niedopuszczalne – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Roszczenie nie było udowodnione, a sprawa winna być skierowana do rozpoznania w postępowaniu zwykłym - zwłaszcza że spadkobiercy pożyczkobiorcy nie znali umowy, a odsetki za zwłokę okazały się lichwiarskie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2025
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sprawami gospodarczymi są m.in. te dotyczące umów o roboty budowlane i ściśle związane z procesem budowlanym umowy służące wykonaniu takich robót. Projekt ustawy nowelizującej Kodeks postępowania cywilnego, który trafił właśnie do Sejmu, zakłada wprowadzenie obowiązkowej mediacji w tych sprawach, chyba że sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym albo postępowaniu nakazowym.
Aleksandra Partyk
29.05.2025
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Po przedstawieniu blisko 200 pilnych zmian w procedurze cywilnej, koncentrujemy się teraz na także pilnych zmianach w prawie materialnym - mówi prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. I zapowiada nowe formy testamentów, w tym w formie nagrania, zmianę ubezwłasnowolnienia na różnorodne formy wsparcia, a dla biznesu m.in. umowy inwestycyjne.
Krzysztof Sobczak
29.05.2025
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Cieszymy się z przystąpienia Polski do Konwencji Rady Europy o ochronie zawodu prawnika, ponieważ zobowiązuje ona państwa-sygnatariuszy do złożenia deklaracji, kogo uznają za „prawnika”. Może to otworzyć drogę m.in. do rozwiązania sporu wokół działalności tzw. kancelarii odszkodowawczych – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Jednocześnie podkreśla, że nadal nie wiadomo, czy rząd planuje wprowadzenie odrębnych przepisów regulujących działalność prawniczą innych podmiotów niż zawody regulowane.
Krzysztof Sobczak
28.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka robi kolejny krok i proponuje zmiany nie tylko w zakresie tajemnicy adwokackiej, ale też oględzin i zawieszania w wykonywaniu zawodu. Chce, by zawieszać adwokata w prowadzonych czynnościach mógł tylko sąd i tylko wtedy, gdy zarzuty dotyczą wykonywanego zawodu. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego i prawa o Adwokaturze w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu, Senatu i rządu. Minister sprawiedliwości już go otrzymał.
Patrycja Rojek-Socha
28.05.2025
Prawnicy
Prawo nie przewiduje możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania, którego przedmiotem jest stwierdzenie przewlekłości postępowania. Takie skargi są niedopuszczalne i podlegają odrzuceniu. Nie w każdym postępowaniu można badać, czy postępowanie jest prowadzone bez nieuzasadnionej zwłoki – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
28.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Przedsiębiorcy nie będą już musieli ponosić kosztów publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Obecnie przedsiębiorcy zamieszczają rocznie ok. 270 tys. wpisów. Z kolei instytucje publiczne i inne podmioty, które realizują zadania publiczne będą mogły – za zgodą ministra sprawiedliwości – pobierać dane z rejestru automatycznie, przez nowoczesne interfejsy sieciowe (API).
Krzysztof Koślicki
27.05.2025
Spółki Prawo gospodarcze Deregulacja
Przepisy odnoszące się do wstępnej oceny wpływających do Sądu Najwyższego skarg kasacyjnych, czyli do tzw. przedsądu, są zgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Podkreślił, że z Konstytucji nie można wywodzić prawa do skargi kasacyjnej, jako prawa do "trzeciej instancji".
Patrycja Rojek-Socha
27.05.2025
Prawo cywilne
Tryb wyborczy dotyczy wyłącznie faktów, które można zweryfikować jako prawdziwe lub fałszywe. Opinie i oceny nie podlegają temu trybowi, co komplikuje ocenę treści dziennikarskich w szybkim, 24 godzinnym trybie. Publikacja Onetu, sugerująca udział Karola Nawrockiego w procederze sprowadzania prostytutek do sopockiego hotelu, wywołała nie tylko polityczną burzę, ale i prawne kontrowersje.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
27.05.2025
Prawo cywilne Wybory
Sąd może wznowić postępowanie sądowo-administracyjne także w przypadku, gdy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją dotyczy przepisów, stanowiących podstawę wydania prawomocnego orzeczenia niekończącego postępowania w sprawie, w tym orzeczenia w sprawie prawa pomocy i wynagrodzenia pełnomocnika procesowego - taki jest sens uchwały siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2025
Prawnicy
Od lat w sprawach karnych gospodarczych obserwujemy niepokojący paraliż prokuratury. Zamiast być sprawnym narzędziem ochrony ładu gospodarczego, prokuratura zbyt często działa bez jasnej strategii, wikłając się w proceduralne szczegóły, podczas gdy kluczowe działania są zaniedbywane. Skutkuje to nie tylko nieskutecznością w ściganiu przestępców, ale także realnymi stratami dla uczciwych przedsiębiorców i całego rynku – pisze Dawid Kulpa, radca prawny.
Dawid Kulpa
27.05.2025
Węgiel
Kilka godzin trwało spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz samorządów adwokackiego i radcowskiego. Nad zmianami w Prawie o adwokaturze i ustawie o radcach prawnych będzie teraz pracował specjalny zespół, a projekty mają być gotowe do września br. MS zapowiedziało też m.in. dalsze prace nad rozwiązaniem kwestii kancelarii odszkodowawczych oraz nad ustawowym uregulowaniem stawek, m.in. za świadczenie pomocy prawnej z urzędu.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Radca prawny, po zakończeniu zlecenia na rzecz spółki, skopiował pliki dokumentów z jednego nośnika i przesłał je dalej za pośrednictwem maila na inny nośnik. Zdaniem sądu dyscyplinarnego drugiej instancji było to naruszenie umowy o współpracy. Dlatego uchylił wyrok uniewinniający, który zapadł w I instancji i nakazał jeszcze raz zbadać dowody w sprawie. Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, że to rozstrzygnięcie jest słuszne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.05.2025
Prawnicy
Jeden z najostrzejszych konfliktów na rynku usług prawnych, jakim jest działalność tzw. kancelarii odszkodowawczych, czyli firm oferujących klientom dochodzenie roszczeń np. za skutki wypadków komunikacyjnych czy błędów medycznych, raczej nie zmierza do rozwiązania. Samorządy adwokatów i radców prawnych od lat domagają się regulacji ograniczających możliwości prowadzenia takich działań osobom spoza ich korporacji, jednak najnowsze stanowisko MS nie daje nadziei na szybkie wprowadzenie takiego prawa.
Krzysztof Sobczak
26.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Tajemnica adwokacka – jak podkreślają adwokaci – nadal jest łakomym kąskiem m.in. dla prokuratury. Dlatego niedawne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie działaniom związanym z jej ochroną poświęciło jedną z uchwał. Także NRA wielokrotnie postulowała zmiany w tym zakresie - zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych. Temat ma zostać poruszony przez jej prezesa, Przemysława Rosatiego, na poniedziałkowym spotkaniu z ministrem sprawiedliwości. W jego ocenie powinna mieć ona charakter bezwzględny – tak jak tajemnica obrończa.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
O 100 proc. wzrosną stawki za pomoc prawną z urzędu dla adwokatów i radców prawnych m.in. w sprawach o pozbawienie, ograniczenie, zawieszenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej, odebranie dziecka, wpis w księdze wieczystej czy zabezpieczenie spadku. O 50 proc. wzrosną natomiast stawki w dochodzeniach, śledztwach oraz w sprawach dotyczących odroczenia lub przerwy w odbywaniu kary. Projekty rozporządzeń są już w opiniowaniu i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Łodzi przyjęło uchwałę wzywającą ministra sprawiedliwości do prac nad reformą „urzędówek”. Łódzcy adwokaci chcą wprowadzenia kwoty bazowej procentowo odniesionej do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale roku poprzedniego, a także uregulowania wynagrodzenia adwokatów reprezentujących małoletnich oraz m.in. za dyżury obrończe. Apelują również do sędziów, by w ramach solidarności ze środowiskiem adwokackim, w okresie od 1 do 30 października 2025 r. nie wyznaczali terminów rozpraw i posiedzeń, w których występuje adwokat z urzędu.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Możliwe błędy pomiarowe urządzeń mierzących prędkość pojazdu powinny być brane pod uwagę przy karaniu kierowców – uważa rzecznik praw obywatelskich. Dopuszczalny błąd mierników prędkości używanych przez policję wynosi 3 km/h, a przekroczenie dozwolonej prędkości nawet o 1 km/h może skutkować mandatem.
Regina Skibińska
24.05.2025
Prawo karne Domowe finanse
Trwają intensywne prace nad „wyprowadzeniem” bezspornych rozwodów z sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by pary z minimum rocznym stażem i bez małoletnich dzieci mogły rozwieść się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Wątpliwości do projektu zgłaszają adwokaci - w ich ocenie taka procedura wymaga profesjonalnych pełnomocników. Inni prawnicy kwestionują natomiast wprowadzanie przymusu adwokacko - radcowskiego w bezspornej procedurze administracyjnej.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
24.05.2025
Wymiar sprawiedliwości