Prawo.pl
Sędzia Jerzy Piotr Daniluk - prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie i wiceprezes sędzia Piotr Czerski poinformowali na stronie sądu o rezygnacji z zajmowanych stanowisk. Daniluk napisał też list otwarty do sędziów, w którym podkreśla, że powodem jego decyzji jest to, iż działania podejmowane przez obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości - zarówno w sferze legislacyjnej jak i kadrowej - budzą jego najgłębszy sprzeciw. Zaapelował do sędziów powołanych po 2017 r. o odejście od "stołów sędziowskich".
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa rozważa zwrócenie uwagi na poważne rozbieżności orzecznicze w sprawach, w których w grę wchodzi światopogląd, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesowi Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej oraz Prokuratorowi Generalnemu i Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Wskazuje, że sądowi nie wolno kierować się w rozstrzygnięciach poglądami własnymi czy oskarżonych.
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sieć Obywatelska Watchdog Polska wygrała z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego. Trybunał w Strasburgu uznał, że dotychczasowa linia orzecznicza sądów administracyjnych w tych sprawach odbiega od europejskich standardów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.03.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czy Skarb Państwa będzie musiał wypłacić wysokie odszkodowania kredytobiorcom z Getin Noble Bank w upadłości? W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się pytaniami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie leży 8 tysięcy skarg, dotyczących kredytów z tego banku. Trybunał poprosił o opinię Rzecznika Generalnego. Ma być ona gotowa 13 czerwca. Natomiast na wyrok trzeba będzie poczekać. Korzystne dla frankowiczów orzeczenie otworzy drogę roszczeniom kredytobiorców wobec państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Prokurator nie przyjechała na miejsce wypadku i zaniechała oględzin zwłok, co należało do jej obowiązków, nawet po godzinach urzędowania. Wizerunek prokuratury został narażony na szwank. Podobnie jak interes uczestników postępowania, gdyż z powodu tego błędu należało ponowić czynności. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uznała to zachowania za rażące naruszenie prawa i ukarała prokurator upomnieniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.03.2024
Prawnicy
Resort kultury, po konsultacjach społecznych, zdecydował się na wprowadzenie kilku istotnych zmian do projektu, który ma na celu implementację unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market). Mają one teoretycznie rozwiązać problemy twórców związane z wynagrodzeniami za korzystanie z ich dzieł. Jak jednak oceniają eksperci, propozycja stworzy raczej nowe wątpliwości w tym obszarze, bo cały czas brakuje przede wszystkim spójnej koncepcji.
Inga Stawicka
22.03.2024
Nowe technologie
Czy przy podziale majątku, w razie wygaśnięcia pełnomocnictwa o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej sąd orzeka w chwili złożenia wniosku przez pełnomocnika? Czy podstawą do ich określenia powinna być wartość udziału reprezentowanego uczestnika wynikająca ze wskazanej we wniosku wartości przedmiotu sprawy, czy wartość udziału ustalona przez sąd na dzień złożenia wniosku – takie zagadnienia rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.03.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Decyzja dotycząca powoływania p.o. Prokuratora Krajowego należy do wyłącznej kompetencji Prokuratora Generalnego, a tym samym decyzje podjęte w tym zakresie nie mogą być kwestionowane, także przez sądy w innym aspekcie, jak tylko rozstrzygania sporów w sprawach pracowniczych - wynika z opinii Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej. Dodano, że jest on uprawniony do tego, aby decydować w jakiej sytuacji, z uwagi na dobro prokuratury, uzasadnione jest niezwłoczne powierzenie określonej osobie pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego.
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kandydatom na adwokatów i radców prawnych zostało niewiele czasu na przygotowanie się do tegorocznego egzaminu - czterodniowy maraton ruszy 23 kwietnia 2024 r. Osoby, które ukończyły aplikację, a jeszcze nie zdecydowały, czy chcą zdawać w tym roku, mają czas na zgłoszenie do 2 kwietnia. Samorządy przygotowały wiele inicjatyw, które mają pomóc w przygotowaniu do egzaminu.
Monika Sewastianowicz
22.03.2024
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie będą szybkie, tym bardziej, że raczej nie ułatwi ich prezydent – mówi serwisowi Prawo.pl minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar na 100 dni rządu. Wśród priorytetów wymienia rozwiązanie kwestii neo-sędziów, rozliczenie tych, którzy przyczynili się do niszczenia prawa, ale też zmianę koncepcji nadzoru administracyjnego nad sądownictwem. Wśród sukcesów - odblokowanie środków z KPO.
Patrycja Rojek-Socha
22.03.2024
Wymiar sprawiedliwości

SN: Zamiast uchylać cały wyrok, wystarczyło powołać biegłego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Własność przemysłowa
Uzupełnienie wadliwego przewodu sądowego było możliwe – i to bez większych trudności – w toku postępowania przed sądem odwoławczym. Wystarczyło powołać nowego biegłego w zakresie własności przemysłowej, a nie uchylać cały wyrok i przekazywać do ponownego przeprowadzenia wszystkich dowodów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.03.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Własność przemysłowa
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że podejmie kroki w celu uregulowania praw i obowiązków kuratorów sądowych, w związku z udziałem w spotkaniach rodzica z dzieckiem. Ma w tym zakresie sięgnąć po propozycje poprzedniego rządu, które dotknęła dyskontynuacja prac, a uwzględniały m.in. propozycje RPO. Kuratorzy od dawna podkreślają konieczność zmian w przepisach i w praktyce, bo jak wskazują, ich rola sprowadza się do biernego obserwatora i gwaranta czegoś, co się dziecku należy.
Patrycja Rojek-Socha
21.03.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Wskazani dyrektorzy i zastępcy dyrektorów departamentów Prokuratury Krajowej będą podejmować decyzje w sprawie wniosków o przedłużenie czasu trwania śledztw, kierowanych przez prokuratorów regionalnych - nowo mianowany prokurator krajowy Dariusz Korneluk wydał właśnie kolejne zarządzenie w tym zakresie, zmieniające poprzednie, dotyczące kompetencji Prokuratora Krajowego. Wcześniej zrobił to również p.o. prokuratora krajowego Jacek Bilewicz, ale zmiana dotyczyła jedynie przestępczości gospodarczej.
Patrycja Rojek-Socha
21.03.2024
Prokuratura
Nie do utrzymania jest sytuacja, w której obok siebie orzekają legalni sędziowie i tacy, których status jest kwestionowany. Sytuację w Sądzie Najwyższym i w sądach powszechnych da się jeszcze naprawić, ale bez weryfikacji sędziów powołanych z udziałem nieprawidłowo i niezgodnie z konstytucją ukształtowanej KRS się nie obędzie – mówi dr Michał Laskowski, sędzia, były prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego. 
Krzysztof Sobczak
21.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Likwidację dysproporcji w sferze organizacyjnej, logistycznej i obciążenia pracą poszczególnych prokuratorów, jak i kadry nieprokuratorskiej, stawianie nacisku na profesjonalizm i doświadczenie, eliminację rażących przypadków złego funkcjonowania prokuratury i rozpoczęcie jej sanacji - zapowiada w liście otwartym do prokuratorów, asesorów, asystentów i urzędników nowy Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2024
Adwokatka Kamila Ferenc oraz adwokaci Jacek Dubois, Marek Małecki, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati i Piotr Zientarski złożyli wniosek o zwołanie pełnego składu Trybunału Stanu. Jego celem jest uchylenie obecnego regulaminu Trybunału Stanu i uchwalenie nowego. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie losowania składów orzekających i jawności posiedzeń pełnego składu Trybunału.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2024
W kampanii wyborczej można powiedzieć i napisać więcej niż w czasie oficjalnych ceremonii państwowych z udziałem głowy państwa – tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego w sprawie znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy. Zachowanie oskarżonego nie było nastawione na wyrażenie pogardy wobec prezydenta, lecz służyło wyrażeniu opinii, że nie nadaje się on na kolejną kadencję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2024
Prawo karne
W 2023 r. liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wyniosła 671, co oznacza wzrost o 10,5 proc. w stosunku do 2022 r. To plasuje nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu zgłoszeń - wynika z właśnie opublikowanego Indeksu Patentowego Europejskiego Urzędu Patentowego 2023. Najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej.
Inga Stawicka
20.03.2024
Prawo unijne Własność przemysłowa
Dr Ewa Hofmańska, prezeska i współzałożycielka Fundacji Sunflowers, realizującej Projekt Sunflowers, którego celem jest m.in. zbieranie informacji o dowodach zbrodni prawa międzynarodowego popełnionych w Ukrainie i szkodach poniesionych w związku z trwającą tam wojną, została uhonorowana przez New York City Bar Association nagrodą Epiq Woman Award for Justice and Advocacy, podczas 5. dorocznej międzynarodowej konferencji prawniczej na temat statusu kobiet.
Patrycja Rojek-Socha
20.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Od lat polskim problemem jest liczba tymczasowo aresztowanych. W 2023 r. stanowili oni średnio 11,5 proc. populacji osadzonych. Co gorsza wzrasta też liczba osób długotrwale aresztowanych - powyżej dwóch lat i więcej, co z kolei ma związek z wydłużającym się postępowaniem przygotowawczym. Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega problem i zapowiada zmiany, zmierzające nie tylko do ograniczenia liczby więźniów, ale również aresztowanych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że byłby to dobry kierunek i przypominają o możliwościach Systemu Dozoru Elektronicznego.
Krzysztof Sobczak
20.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
W lipcu ubiegłego roku zmieniono treść art. 91 pkt. 1 kodeksu postępowania cywilnego przez rozszerzenie ustawowego zakresu pełnomocnictwa procesowego o skargę kasacyjną i postępowanie wywołane jej wniesieniem. Powstaje pytanie czy zmiana obejmuje również pełnomocnictwa udzielone przed nowelizacją przepisów? Ta kwestia nie została w noweli wyraźnie przesądzona, co zmusza do jej nieco szerszego rozważenia - pisze dr Maciej Giaro z Katedry Prawa Cywilnego Porównawczego WPiA UW, radca prawny.
Maciej Giaro
20.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zaledwie kilka dni po wejściu w życie przepisów pozwalających na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany. Sąd będzie mógł orzec przepadek takiego pojazdu, ale nie będzie miał już takiego obowiązku. Projekt jest już uzgodniony wewnątrzresortowo, skierowano też wniosek o wprowadzenie go do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
19.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Trzy lata temu skończyły się kadencje polskich sędziów w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i Trybunale Sprawiedliwości UE i do tej pory nie powołano ich następców. Rząd PiS nie był w stanie do tego doprowadzić, bo - jak wskazują prawnicy - uparcie lansował „swoich” kandydatów. Teraz stoi przed tym nowy rząd, bo w TSUE nie ma już polskiego sędziego, a nowy sędzia w Strasburgu ma się pojawić przed 12 sierpnia.
Krzysztof Sobczak
19.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wbrew zarzutom skargi, od momentu zatrzymania i doprowadzenia skarżącej, przeprowadzono liczne czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności tej złożonej sprawy. Dlatego Izba Kontroli Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie uwzględniła skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2024
Prawo karne
Trybunał Konstytucyjny jest nam potrzebny w stopniu umiarkowanym. W tej chwili go nie mamy i nie powoduje to fundamentalnego problemu. Należy wrócić do rozproszonej kontroli konstytucyjności. Warto też przyjrzeć się amerykańskiemu modelowi Sądu Najwyższego, gdzie sędziowie nie mają specjalizacji - zakłada się, że są prawnikami takiej klasy, że są w stanie orzec w każdej sprawie - mówi prof. Wojciech Sadurski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Sydney.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynął, jak dotąd, tylko jeden wniosek od sędzi, powołanej przy udziale neo-KRS, o delegowanie do sądu, w którym orzekała przed awansem. Tymczasem sądy apelacyjne wydają kolejne postanowienia, w których zwracają sprawy do ponownego rozpoznania właśnie z powodu udziału w składzie neo-sędziego. W swoich testach biorą pod uwagę okoliczności konkursu, ale też poparcie dla reform poprzedniego kierownictwa MS.
Patrycja Rojek-Socha
19.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Płocku akt oskarżenia wobec 24 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem narkotykami na terenie aresztu śledczego. W sprawę zamieszani byli m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Możliwości kontaktowania się członków rodziny z dorosłą osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie - mają zostać uregulowane najbliższą nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o ile wcześniej nie zostanie zniesiona w polskim prawie instytucja ubezwłasnowolnienia. Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowymi przepisami w tym zakresie, które jak informuje resort, weszłyby w życie najpóźniej z końcem 2025 r.
Beata Dązbłaż
18.03.2024
Niepełnosprawność
Czy darowiznę sprzed 10 lat wlicza się do rozliczenia zachowku? Czy spadkobiercą może być także potencjalny spadkobierca w ramach tego samego pokrewieństwa, który dochodziłby do spadku, gdyby pierwotny spadkobierca nie chciał lub nie mógł dziedziczyć? – na te pytanie odpowie Izba Cywilna Sądu Najwyższego z powodu rozbieżności w orzecznictwie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.03.2024
Prawo cywilne
O ile większego sprzeciwu nie budzi sprzedaż przez syndyka zwierząt z hodowli lub gospodarskich, to "spieniężenie" ukochanego psa lub kota upadłego - już tak. I choć sędziowie komisarze unikają tego jak ognia, to jednak prawo upadłościowe traktuje zwierzęta hodowlane i domowe jednakowo. Zdarzają się też przypadki, gdy spisem inwentarza syndyk obejmuje np. jeża pigmejskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.03.2024
Prawo gospodarcze Finanse