Prawo.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa możliwość wprowadzenia pozasądowego rozwiązywania małżeństw. Podczas spotkania z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyjaśniła, że ta instytucja dotyczyć będzie wyłącznie spraw bezspornych, występujących w związkach bez małoletnich dzieci stron.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Udowodnienie, że strona zawarła umowę w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli, wymaga najczęściej przesądzenia tej kwestii przez specjalistów - biegłych sądowych. Niejednokrotnie spory w tym przedmiocie trafiają na wokandy sądowe i trwają latami. Sądy, jak wynika z orzecznictwa, stoją jednak na stanowisku, że jeśli strona nie miała świadomości tego, co podpisuje, to umowa jest nieważna.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Prawo cywilne
22 sierpnia 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie przekraczania w okresie od czerwca 2018 r. do maja 2024 r. uprawnień przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego dwóch zastępców. Chodzi tu o o czyn z art. 231 par. 2 k.k. w zw. z art. 12 par. 1 k.k. – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień - podczas prac Kolegium Sądu Najwyższego - przez I prezes SN Małgorzatę Manowską. Chodzi o przeprowadzanie głosowań członków Kolegium Sądu w trybie obiegowym, po tym jak we wrześniu 2021 r. "starzy" sędziowie SN opuścili obrady. Był to protest wobec powołania Izby Dyscyplinarnej oraz niewykonania orzeczeń TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Mimo różnych "bezpieczników" w prawie zamówień publicznych, wciąż w przetargach króluje niska cena a wiele firm toczy między sobą wojny cenowe. Niska cena zdominowała również wokandę Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem prawników KIO zbyt łagodnie ocenia oferty z cenami nierynkowymi lub naruszającymi uczciwą konkurencję.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.08.2024
Zamówienia publiczne
Jeśli Pan Prezydent przyśle nam osobę pełniącą obowiązki, wyłonioną przez siebie z sędziów Sądu Najwyższego, bez kontrasygnaty premiera, to ta czynność będzie dotknięta poważną wadą prawną. Prezydent RP ma prawo powoływać prezesów Sądu Najwyższego, ale nie ma uprawnień do powoływania pełniących obowiązki prezesa SN - podkreśla dr Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.08.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ograniczenia w składaniu i modyfikowaniu pozwów, przesłuchanie na piśmie strony będącej konsumentem, wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli powództwo jest oczywiście uzasadnione. Do tego ugody inicjowane i zatwierdzane przez referendarzy, którzy rozpatrywaliby też wnioski o zabezpieczenia. Takie m.in. zmiany w procedurze dla spraw frankowych analizuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.
Krzysztof Sobczak
23.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokuratorzy prokuratur regionalnych mają zastrzeżenia do projektu rozdzielającego funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, choć sam kierunek chwalą. Chodzi o przepisy związane z likwidacją Prokuratury Krajowej, przenoszeniem jej prokuratorów na niższy szczebel i kształtowaniem kadry Prokuratury Generalnej, która ma ją zastąpić. W ich ocenie propozycja zmierza do petryfikacji tego szczebla prokuratury, a regulacja dająca prokuratorom możliwość odwoływania się do sądu pracy jest iluzoryczna.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Cieszą słowa wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy, że nie może być tak, że ktoś jest pozbawiony wolności kilkanaście miesięcy, a w jego sprawie nic się nie dzieje. W praktyce zarówno we wnioskach o przedłużenie aresztu, jak i w wystąpieniach prokuratorów na posiedzeniach pojawia się argument, że dalsza izolacja jest konieczna z uwagi na „rozwojowy” charakter sprawy i czynności, które organy ścigania zamierzają przeprowadzić. Często taki argument przechodzi, a potem rzeczywistość okazuje się inna - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
23.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Diler narkotyków został skazany wyrokiem łącznym na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił to orzeczenie, gdyż maksymalny wymiar kary łącznej mógł wynieść jeden rok pozbawienia wolności. Zaskarżonym wyrokiem orzeczono wobec skazanego karę powyżej górnej granicy określonej ustawą. Sądy nadal mają problem z wyrokami łącznymi i Komisja Kodyfikacyjna pracuje nad zmianą tych przepisów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.08.2024
Prawo karne Prawnicy
Sytuacja finansowa leasingobiorcy może się pogorszyć do tego stopnia, że terminowe regulowanie rat stanie się problemem. Czasem wystarczy tylko zmiana harmonogramu spłat. Gdy jednak problemy pojawią się pod koniec umowy, pomóc może wydłużenie okresu leasingu. Niezwykle ważne jest również, by z tym nie czekać na wypowiedzenie umowy, bo wtedy trzeba zwrócić przedmiot leasingu - pisze Jerzy Strasz, kierujący Wydziałem Obsługi Prawnej w Millennium Leasing, ekspert Związku Polskiego Leasingu.
Jerzy Strasz
22.08.2024
Doradca podatkowy Finanse
Gdyby chodziło o kontakty oskarżonego i sędziego wykraczające poza zwykłe relacje zawodowe, mające cechę zażyłości, to właściwą do zastosowania instytucją byłoby wyłączenie sędziego i nie mogą temu stać na przeszkodzie względy natury organizacyjnej – orzekł Sąd Najwyższy. Nie przychylił się jednak do wniosku o zmianę sądu, gdy nie można wątpić w brak obiektywizmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.08.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka. Jak poinformowała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wszczęto prace legislacyjne, których celem jest usunięcie niejasności i zwiększenie funkcjonalności obowiązujących już przepisów. Tymczasem na stronie Zespołu ds. Ochrony Małoletnich są już pełne wytyczne dotyczące standardów ochrony dzieci - także dla żłobków, hoteli i np. w sporcie.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nie jest różowo. Wiele firm ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. To efekt rosnących obciążeń fiskalnych, a także płacy minimalnej, która z kolei wpływa na wzrost obciążeń z tytułu wynagrodzeń i ubezpieczenia społecznego. Na kiepską kondycję firm mają również wpływ zatory płatnicze. Obowiązujące przepisy antyzatorowe są często omijane. Mistrzami w tym są duże firmy.
Regina Skibińska
22.08.2024
Prawo gospodarcze Finanse Upadłość
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podjęła decyzję o nowelizacji rozporządzenia dotyczącego raportowania w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Po zmianach informacja o ciąży znajdzie się w SIM, ale tylko na wyraźne życzenie pacjentki. W środę został w tej sprawie opublikowany projekt wprowadzający zmiany w rozporządzeniu. Przekazano go do konsultacji społecznych.
Monika Stelmach Inga Stawicka
21.08.2024
Opieka zdrowotna
Bartłomiej Ciążyński, wiceminister sprawiedliwości, podał się do dymisji. To efekt ujawnienia przez media, że podczas prywatnego wyjazdu korzystał ze służbowego samochodu i służbowej karty do płacenia za benzynę. Polityk przeprosił i zapewnił, że zwrócił wykorzystane środki. Dodał, że nie miał świadomości, że nie może tego robić.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pełnomocnik kredytobiorcy zapomniał w skardze kasacyjnej wskazać zakresu postulowanej ingerencji Sądu Najwyższego w zaskarżone orzeczenie. Samo żądanie uchylenia to za mało. Ta wada powoduje odrzucenie takiej skargi, bez uprzedniego wezwania do uzupełnienia braków. Nie można jej usunąć w trybie przewidzianym dla usuwania braków formalnych pisma procesowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.08.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie jest łatwo określić granicę pomiędzy wypadkiem a katastrofą w komunikacji. Problemów nastręcza ocena, czy w zdarzeniu ucierpiało wiele, czy kilka osób - o to, jaka to liczba, spierają się prawnicy. Część z nich sugeruje, że należałoby przepis doprecyzować, bo jest on mocno na bakier z zasadą pewności prawa. Inni jednak chwalą ustawodawcę za pozostawienie sądom swobody w tej materii.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
21.08.2024
Prawo karne Drogi
Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego negatywnie ocenia propozycje powtórzenia wszystkich konkursów asesorskich i weryfikacje powołań asesorów na stanowiska sędziowskie w wojewódzkich sądach administracyjnych, które miały miejsce po 2018 roku. Chodzi oczywiście o udział w nich tzw. neo-KRS. Sprawa ma związek m.in. z pracami Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która przygotowuje rozwiązania dotyczące statusu neo-sędziów zarówno w sądach powszechnych, jak i administracyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy ustawy o Trybunale Stanu w zakresie procedur stosowanych przed sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej wobec prezesa NBP są niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o to, że w ocenie TK uprawnienia samej komisji wykraczają poza uprawnienia Sejmu przewidziane właśnie w Konstytucji.
Patrycja Rojek-Socha
20.08.2024
Sąd Apelacyjny w Warszawie, badając sprawę kontroli operacyjnej, powziął wątpliwość, czy na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na wniosek Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, Jacek Bilewicz został skutecznie powołany na stanowisko I Zastępcy Prokuratora Generalnego, pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego. I czy prokurator Bilewicz mógł skutecznie powierzyć Piotrowi Kowalikowi pełnienie funkcji Prokuratora Okręgowego w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2024
Prawnicy Policja
Jeśli opiekun osoby ubezwłasnowolnionej zachowuje się nieetycznie albo trwoni majątek podopiecznego, to nie czyni zadość zasadom współżycia społecznego i wynagrodzenie za złą opiekę powinno być mu przyznane od państwa. Wykładnia językowa art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prowadzi zatem do absurdalnych wniosków i niczego nie wyjaśnia. Dlatego Sąd Okręgowy zwrócił się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w celu rozstrzygnięcia problemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2024
Prawo cywilne
DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
20.08.2024
Prawo cywilne Nowe technologie
Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.
Regina Skibińska
20.08.2024
Banki Kredyty frankowe
Sprawa jest już prawie przesądzona – wprowadzone w ostatnich latach w procedurze cywilnej odrębne postępowania gospodarcze i konsumenckie zostaną zniesione. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego nie ma co do tego wątpliwości, dyskusja dotyczy jedynie tego, czy niektórych z rozwiązań dyscyplinujących uczestników procesów nie przenieść do części ogólnej kodeksu.
Krzysztof Sobczak
20.08.2024
Prawo cywilne
Problem z jakością opinii biegłych nabrzmiewa od dłuższego czasu, wraca więc pomysł, by rozwiązać go poprzez weryfikację ich wiedzy i certyfikaty. Biegli przypominają jednak, że propozycja nie jest nowa, a głównym problem jest to, kto miałby ich oceniać. Jak podkreślają, organ musi być nie tylko niezależny, ale i na odpowiednim poziomie merytorycznym. A to i tak - ich zdaniem - nie pomoże, jeśli nie będzie kontroli i certyfikacji instytucji prywatnych, zajmujących się opiniami.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
20.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, proponuje uchylenie przepisu, który umożliwiał przeznaczanie pieniędzy z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na zadania nieobjęte programem lub naborem wniosków. Ma to sprawić, że wydatkowanie środków będzie bardziej transparentne. Tymczasem trwa śledztwo w sprawie tego, jak pieniądze z funduszu wydatkowane były za poprzedniego kierownictwa MS.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Złudne jest wrażenie, że jeśli ktoś wykonuje zawód medyczny, ukończył studia, specjalizację, kursy specjalistyczne, to na pewno wie, czym jest przemoc wobec dzieci i jak ją rozpoznać. Ta wiedza jest bardzo nierówna w różnych programach kształcenia i rzadko odświeżana w trakcie pracy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Beata Dązbłaż
19.08.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Kalendarz pełnomocnika miał być jedną z funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych - o jej wprowadzenie co roku apelują adwokaci i radcy prawni. Poprzedni rząd niemal co wakacje obiecywał, że się nad tym pochyli - zmiana wymaga bowiem także korekty ustawowej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że rozważa prace, które umożliwiłyby wprowadzenie takiej funkcjonalności w Portalu.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.08.2024
Prawnicy
Niewielu kredytobiorców walczy o unieważnienie umów kredytowych w złotówkach opartych na WIBOR-ze, a sprawy, które zakończyły się prawomocnie, zostały wygrane przez banki. Jednak pełnomocnicy kredytobiorców widzą pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję na zmianę linii orzeczniczej.
Regina Skibińska
19.08.2024
Banki Kredyty