Prawo.pl
Ostatnio weszły istotne zmiany w zakresie dziedziczenia. Rozszerzono katalog przyczyn prowadzących do niegodności dziedziczenia - objęte są nim osoby, które uporczywie uchylają się wobec spadkodawcy od obowiązku alimentacyjnego oraz od wykonywania obowiązku pieczy. Zmieniono też procedurę odrzucenia spadku w imieniu dzieci i wprowadzono możliwość umowy, której skutkiem będzie zrzeczenie się dziedziczenia. O to co zakładają przepisy i jak z nich skorzystać, będzie można zapytać podczas Dnia Otwartego Notariatu.
Aleksandra Partyk
23.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Możliwość wniesienia „ślepego pozwu” przeciwko anonimowemu hejterowi może stać się ważnym narzędziem w walce z cyberprzemocą, działając zarówno zapobiegawczo, jak i odstraszająco. Jednak procedowany obecnie w Sejmie projekt budzi też wątpliwości, bo nakłada nowe obowiązki związane z ujawnianiem sprawców na i tak już bardzo obciążone sądy.
Krzysztof Sobczak
23.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy 27 listopada zajmie się sprawą powierzenia prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków prokuratora krajowego - Sąd Apelacyjny w Warszawie miał wątpliwości, czy Bilewiczowi można było je powierzyć, gdyż jest to "nieznane ustawie Prawo o Prokuraturze". Z kolei wątpliwości co do składu orzekającego podnosi Krajowa Rada Sądownictwa, wskazując że sędziowie Jarosław Matras i Michał Laskowski zostali powołani w skład komisji kodyfikacyjnych podlegających premierowi, a sędzia Laskowski deprecjonował poprzednie orzeczenie SN dotyczące statusu Dariusza Barskiego.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Niefrasobliwość i polityczne zacietrzewienie niektórych posłów uderzy przede wszystkim w ciężko pracujących ludzi i ich rodziny - pisze do marszałka Sejmu I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Stanowczo prosi więc o wycofanie się przez Komisję Finansów Publicznych z przyjętej poprawki, co umożliwi zwiększenie wynagrodzeń osobowych pracowników co najmniej o 5 procent.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2024
Prawnicy
Analiza krajowego ustawodawstwa dotyczącego ochrony dzieci, ocena standardów ochrony małoletnich, również w kontekście wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - to m.in. tematy konferencji naukowej pt. „Ochrona praw dziecka w Konstytucji RP – wyzwania i zagrożenia”, która odbędzie się 27 listopada 2024 roku. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności.
Monika Sewastianowicz
22.11.2024
Zarządzanie oświatą
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy wprowadzające Prawo o Prokuraturze są niezgodne z Konstytucją. TK uznał, że doszło do bezpodstawnego odwołania Prokuratora Krajowego - Dariusza Barskiego. Nie przewidziano ochrony sądowej stanowiska służbowego, co jest naruszeniem konstytucyjnej zasady korzystania z praw publicznych - tj. prawa dostępu do służby publicznej.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.
Inga Stawicka
22.11.2024
Sporo emocji wśród prokuratorów wzbudziło kolejne stanowisko Ministerstwa Finansów, w którym wskazano na konieczność zmian w ustalaniu wynagrodzeń dla prokuratorów, a konkretnie na odejście od obowiązującego powiązania pensji prokuratorskich i sędziowskich. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar zapewnił właśnie, że jest to jedynie pogląd jednego z resortów, a on sam jest zwolennikiem utrzymania tego, co obowiązuje, czyli zasady równości wynagrodzeń w obu zawodach.
Patrycja Rojek-Socha
22.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Dziedzina, która odpowiada potrzebom rynku, ale też interesuje samą prawniczkę czy prawnika, budowanie kariery w sposób świadomy, przemyślany i spójny, i wreszcie - gruntowna wiedza ogólna, pozwalająca obsługiwać klienta wielowymiarowo - to w ocenie adwokatki Dagmary Miler, laureatki I nagrody w Konkursie Rising Stars - liderzy jutra 2024 r., sposób na znalezienia miejsca na rynku prawniczym.
Patrycja Rojek-Socha
22.11.2024
Prawnicy

Prof. Grzegorczyk wygrał z Prezydentem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Paweł Grzegorczyk z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nie musi na razie orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie postanowienia Prezydenta RP, który wyznaczył sędziego do nowej Izby. Sąd stwierdził, że odmówienie kontroli rozstrzygnięcia sprawy indywidualnej sędziego, w sferze wykonywania władzy sądowniczej i orzekania w imieniu RP prowadziłoby do naruszenia konstytucyjnych zasad państwa prawa i prawa do sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pisma procesowe przez portal informacyjny sądów, digitalizacja akt, więcej asystentów, tymczasowy powrót sędziów wizytatorów do orzekania, podniesienie jakości mediacji i wprowadzenia obligatoryjnej mediacji w niektórych kategoriach spraw, certyfikacja biegłych i szkolenia zarządcze dla prezesów sądów - to główne założenia programu MS „Sprawne sądy”, który ma poprawić sytuację w sądownictwie. Powstać ma też Kodeks rodzinny wykonawczy.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
21.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Frankowicze z mBank-u dostają pisma, że nie muszą spłacać rat do czasu zakończenia postępowania o unieważnienie umowy kredytowej. To nowa praktyka banku. Kredytobiorcy nie muszą już więc mieć postanowienia zabezpieczającego roszczenie. Jednak prawnicy frankowi ostrzegają - zmiana polityki banku ma na celu ograniczanie własnych strat i kosztów, a kredytobiorca może stracić m.in. na zwrocie odsetek ustawowych. Bank odpowiedział Prawo.pl, że nie komentuje swojej strategii procesowej, a do każdej sprawy podchodzi indywidualnie.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.11.2024
Banki Kredyty frankowe
Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła kandydaturę sędziego Konrada Wytrykowskiego do pełnienia urzędu w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i prezydent Duda wręczył mu nominację. Naczelny Sąd Administracyjny nie chciał wydać zabezpieczenia wstrzymującego wykonanie uchwały Rady, ale umorzył postępowanie. Teraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wznowienie postępowania w tej sprawie, a także czy NSA był właściwym sądem do rozpoznania uchwały Rady.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.11.2024
Prawnicy
Pełnomocnictwo notarialne jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów, np. związanych z podróżą, chorobą, czy wiekiem nie mogą samodzielnie dokonywać czynności prawnych lub formalności urzędowych. Można je odwołać w każdej chwili, wskazać termin obowiązywania a co do zasady przestaje działać w momencie śmierci mocodawcy. By jednak zadziałało musi być w odpowiedni sposób skonstruowane. W samym 2023 r. notariusze sporządzili ponad 253 tys. pełnomocnictw w formie aktu notarialnego.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zdaniem powiatów, zniesienie oświadczenia o niemożności poniesienia kosztów pomocy prawnej spowoduje, że instytucja darmowej pomocy prawnej trafi z deszczu pod rynnę. Umocni fikcję, gdzie z jednej strony instytucja ta dostępna jest w założeniu tylko dla tych, których nie stać na wynajęcie prawnika, z drugiej strony - nie da się zweryfikować tego faktu. Ministerstwo ripostuje, że nic się nie zmieni. Samorządowcy pytają, czy uprawnionego mają poznawać po butach, czy po samochodzie?
Robert Horbaczewski
21.11.2024
Samorząd terytorialny Prawnicy
Rzecznik Dyscyplinarny Prokuratora Generalnego prokurator Marek Woźniak wydał postanowienie o przedstawieniu zastępcy prokuratora generalnego Robertowi Hernandowi zarzutu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego - uchybienia godności urzędu poprzez to, że nagrywał bez zgody ministra Adama Bodnara rozmowę dotyczącą decyzji personalnej w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2024
Prawo karne Prawnicy
Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego prokuratorzy z Zespołu Śledczego wszczęli pięć śledztw w sprawie działań podkomisji smoleńskiej, w tym podrobienia dokumentów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez przewodniczącego podkomisji. A także – w sprawie finansowania, ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji o klauzuli „ściśle tajne” i „tajne” oraz nieprawidłowego przetwarzania danych niejawnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2024
Prawo karne
Niepodjęcie uchwały z powodu nieuwzględnienia większości głosów właścicieli lokali, nie może prowadzić do uwzględnienia powództwa na podstawie art. 25 ust.1 ustawy o własności lokali - taką uchwałę siedmiorga sędziów podjął dziś Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył braku zgody mieszkańców na otwarcie sklepu z alkoholem w budynku, założenia klimatyzacji oraz instalacji kabla.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2024
Minister Sprawiedliwości podpisał właśnie zmienione rozporządzenie dotyczące zasad przyznawania wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zniknął kontrowersyjny paragraf 11, który umożliwiał powierzanie zadań i tym samym środków poza procedurą konkursową.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Profesor Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a do końca stycznia 2024 r. sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Odmowa orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej przez sędziego Izby Pracy nie wiąże się z obecnością w składach neo-sędziów, lecz nadmiarem obowiązków, które dodatkowo trzeba wykonywać bez wynagrodzenia. Dlatego sędzia Staryk pozwał Sąd Najwyższy, domagając się ustalenia, że nie jest sędzią IOZ. Prezes Izby potraktował pismo tego sędziego jako wniosek o wyłączenie ze składu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wraca postulat penalizacji utrudniania kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo
Po raz kolejny w ramach zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo, wraca postulat penalizacji uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zmianę w kodeksie karnym, która miałaby zakładać możliwość ukarania grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności rodzica, który nie stosuje się do orzeczonego przez sądu obowiązku dotyczącego spotkań z dzieckiem. O uregulowanie tej kwestii apelowali już w 2018 r. kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo
Propozycje, które obecnie są na stole i dotyczą sędziów powołanych po 2018 r., nie mają podstaw prawnych, są niekonsekwentne, a przede wszystkim niekonstytucyjne. Jeszcze gorsze jest to, jakie mogą spowodować skutki, nie tylko dla samego wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla obywateli, bo to oni najbardziej odczują konsekwencje niepewności i chaosu prawnego - mówi sędzia Kinga Grzegorczyk z Sądu Okręgowego w Łodzi, III Wydział Cywilny Odwoławczy, jedna z inicjatorów przedsięwzięcia Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „AEQUITAS”.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich dotyczący metodyki pracy jest umową o świadczenie usług, a nie umową o dzieło z Okręgową Izbą Radców Prawnych. Dlatego należy odprowadzić składki społeczne i zdrowotne, mimo, że zajęcia były unikatowe i trwały zaledwie sześć godzin – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną Izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2024
Prawo cywilne Prawnicy Ubezpieczenia społeczne
Od wdrażania legalnych rozwiązań gen-AI i chatbotów, poprzez prawo gamingowe, energii jądrowej czy regulacje dotyczące influencerów, po ochronę pacjentów i praw osób transpłciowych - to tylko niektóre specjalizacje tegorocznych finalistów Konkursu Rising Stars. Młodych prawników łączy wszechstronność, wiedza i łączenie pracy zawodowej z pasją w pomaganiu innym. Na podium znaleźli się adwokatka Dagmara Miler (I miejsce), radczyni prawna Daniela Wybrańczyk (II miejsce) i adwokat Artur Kula (III miejsce).
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.11.2024
Prawnicy
Odmowa zasądzenia rzeczywiście poniesionych wydatków związanych z ustanowieniem obrońcy jest w ujęciu systemowym ograniczeniem prawa do obrony. W razie uniewinnienia lub umorzenia postępowania koszty procesu ‎w sprawach z oskarżenia publicznego ponosi Skarb Państwa, nawet jeśli są one wysokie. Uniewinniony nie może być podwójnie karany – za błąd prokuratury i dodatkowo finansowo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd pomylił datę czynu, wagę i jakość substancji odurzających, bo akt oskarżenia był niedokładny. Zaniedbanie to doprowadziło do sytuacji, w której Sąd Rejonowy w Krakowie rozstrzygnął w istocie o innym czynie niż ten, który faktycznie stanowił przedmiot postępowania przygotowawczego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok nakazowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dotychczas weterani, poszkodowani poza gracami kraju, mogli dochodzić roszczeń wyłącznie na drodze sądowej. Resort obrony narodowej w projekcie nowelizacji ustawy o weteranach chce umożliwić im uzyskanie rekompensaty, bez konieczności wchodzenia w długoletnie procesy sądowe. Zdaniem środowisk weteranów idea jest słuszna, ale przyjęte w projekcie rozwiązania wymagają dopracowania, bo mogą pominąć wielu poszkodowanych żołnierzy i funkcjonariuszy.
Robert Horbaczewski
19.11.2024
Wojsko Niepełnosprawność
Przeprowadzanie interwencji medycznych bez zgody kobiety, brak swobody ruchu w porodzie, przerywany kontakt ,,skóra do skóry” i naruszanie godności rodzących - to, jak wskazuje Fundacja Rodzić po Ludzku, wciąż najczęściej identyfikowane problemy związane z opieką zdrowotną nad kobietą ciężarną i rodzącą. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny o przedstawienie działań dla poprawy opieki okołoporodowej.
Inga Stawicka
18.11.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
18 listopada przypada rocznica śmierci Ewy Kochańskiej, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Została ona napadnięta i brutalnie zamordowana w trakcie pracy, we własnej kancelarii. W związku z tym, tego dnia obchodzony jest Dzień Solidarności Przeciwko Mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce. Krajowa Rada Komornicza po raz kolejny alarmuje, że hejt w internecie i przestrzeni publicznej doprowadza do realnych tragedii.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2024
Wymiar sprawiedliwości