Prawo.pl
Referendarze chcą, by Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło im awans sędziowski bez konieczności obywania aplikacji uzupełniającej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podkreślają, że mają do tego wystarczające kompetencje, doświadczenia i zdane egzaminy zawodowe - np. adwokacki czy radcowski. MS pytane o to przez Prawo.pl zapewnia, że sprawa jest głęboko analizowana. Sędziowie - co do zasady - problemu nie widzą, z zastrzeżeniem, że będzie wymagany określony staż pracy.
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do przepisu w kodeksie karnym, określającego dyrektywy wymiaru kary, ma wrócić jej wychowawczy i resocjalizacyjny cel, usunięty nowelizacją z 2022 roku. To jeden z elementów tzw. ustawy naprawczej, której projekt przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego w ramach „szybkiego sprzątania” po rządach Zjednoczonej Prawicy. Dokument jest już w opiniowaniu.
Krzysztof Sobczak
11.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie do kodeksu karnego dodatkowego typu przestępstwa, zabójstwa drogowego, zachwiałoby całą aksjologią przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – twierdzi dr Kazimierz J. Pawelec, adwokat i naukowiec specjalizujący się w sprawach wypadków komunikacyjnych. Jego zdaniem, sprawców takich zdarzeń można odpowiednio karać na podstawie obecnego prawa. Zapadają tu dość surowe kary.
Krzysztof Sobczak
11.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Dyrektywa 2002/90 jest ważna i określa przesłanki karalności w prawie Unii i prawie krajowym – uznał rzecznik generalny Jean Richard de la Tour. Według niego dyrektywa ta jest zgodna z zasadą ustawowej określoności i proporcjonalności czynów zabronionych i kar. Do sądu krajowego należy zapewnienie, aby sankcje mające zastosowanie do osób, które działały w sposób bezinteresowny, były proporcjonalne, jeżeli osoby te nie są zwolnione z odpowiedzialności karnej.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2024
Prawo karne Administracja publiczna
Elektroniczny arbitraż gospodarczy mógłby zdecydowanie przyczynić się do spadku liczby spraw gospodarczych w sądach. Pomógłby też odciążyć wymiar sprawiedliwości od spraw, które nie muszą do niego wpływać, zapewniając jednocześnie przedsiębiorcom szybkość, wygodę i poufność w dochodzeniu roszczeń - uważa Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W jego ocenie potrzebne są jednak zmiany w zakresie przepisów o nadawaniu klauzul wykonalności wyrokom sądów polubownych, jest już petycja do ministra sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
09.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce znieść Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który został powołany w lipcu 2022 r. do rozpoznawania i wykrywania przestępstw, zapobiegania im oraz uzyskiwania i utrwalania ich dowodów, gdy popełnili je osadzeni w zakładach karnych albo aresztach śledczych, funkcjonariusze i pracownicy w związku z wykonywaniem czynności służbowych, oraz inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych. Zapowiadała to w rozmowie z Prawo.pl wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.
Patrycja Rojek-Socha
09.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.
Regina Skibińska
09.11.2024
Banki Kredyty frankowe
Do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej Sejm skierował w piątek poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Jest to druga próba autorów projektu przekonania większości sejmowej do dekryminalizacji aborcji. Pierwsza zakończyła się 12 lipca br. porażką. Pod projektem podpisali się posłowie Lewicy, KO, Polski2050-TD i posłanka PSL-TD. PiS i Konfederacja chcą odrzucenia.
Inga Stawicka Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024
Krajowa Rada Sądownictwa chce, by Trybunał Konstytucyjny wydał zabezpieczenie wstrzymujące wykonania decyzji prezesów sądów w przedmiocie ustalenia podziału czynności sędziów, wydanych na podstawie zmienionego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z września br. Chodzi m.in. o to, że przydział spraw dla rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców, który obecnie wynosi 90 proc. oraz dla sędziów członków KRS, który zmieniono na 100 proc.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Trzeba podnieść najniższe wynagrodzenia, ale zadbać o pracowników doświadczonych, z kompetencjami, którzy pracują w prokuraturze od lat - wskazuje Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w piśmie skierowanym do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sygnalizuje również zamiar przystąpienia do uzgodnień dotyczących zasad podziału środków na podwyżki pracowników prokuratury i zastrzega, że choć jest lepiej niż w przypadku pozostałej budżetówki, to i tak niewystarczająco, by rozwiązać skumulowane problemy finansowe.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024
Prokuratura
O 100 proc. mają wzrosnąć minimalne stawki z wyboru a tym samym "urzędówki" dla adwokatów i radców reprezentujących klientów w 11 grupach spraw. Chodzi o te z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, postępowań dotyczących nieletnich, spraw alimentacyjnych, o nakaz wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka, o stwierdzenie nabycia spadku czy o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Rozporządzenia mają wejść niezwłocznie po ogłoszeniu, mają dotyczyć również spraw w toku.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024
Wymiar sprawiedliwości

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy
Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2024
Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy
Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Część z nich bezpośrednio doświadczyła lub była świadkami zbrodni międzynarodowych - 13 listopada 2024 r. odbędzie się konferencja organizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Fundację Sunflowers pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, dotycząca wyzwań związanych z budowaniem efektywnego systemu ścigania zbrodni międzynarodowych w Polsce i zapewnienia wsparcia ofiarom i ocalałym.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024

Alimenty natychmiastowe na ostatniej prostej? Jest projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego zaopiniowała już projekt dotyczący alimentów natychmiastowych, ma być wkrótce skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Trwają też prace nad rozporządzeniem, które miałoby określać tabele alimentacyjne - ustaliło Prawo.pl. Sam pomysł pojawił się już za czasów poprzedniego rządu, jest postulowany przez sędziów rodzinnych, nie został jednak zrealizowany.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse
Sejm rozpoczął pracę nad tzw. ustawą antyhejterską, czyli nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. Projekt zakłada umożliwienie osobie dotkniętej hejtem w internecie złożenie do sądu tzw. ślepego pozwu. Po pierwszym czytaniu został skierowany do dalszych prac w komisji.
TC/PAP
07.11.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

SN: Obniżenie popędu seksualnego za... znieważenie policjanta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Sąd Okręgowy w Suwałkach rażąco naruszył prawo, nakazując agresywnej kobiecie poddanie się terapii farmakologicznej, osłabiającej popęd seksualny. Jedynym celem tej terapii jest osłabienie popędu seksualnego, a nie korygowanie zachowań podejrzanego, które z popędem tym nie mają nic wspólnego. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczonego środka zabezpieczającego i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie dwa pytania warszawskiego sądu w tej sprawie. Co roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafiają one do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.11.2024
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
Choć polubowne rozwiązywanie sporów jest coraz szerzej promowane, sprawy medyczne wciąż rzadko kończą się poza sądami. Brakuje też rozwiązań systemowych. Tymczasem zawarcie ugody w części przypadków może być korzystne i dla lekarza, i pacjenta – trzeba jednak wiedzieć, jak uchronić się przed ewentualnymi nieporozumieniami. Z tego powodu eksperci uważają, że dla obu stron bezpieczniejsza jest forma pisemna.
Inga Stawicka
07.11.2024
Prawo cywilne Pacjent
Kiedyś areszt stosował prokurator. Teraz formalnie robi to sąd, ale czy aby na pewno? Pytanie jest może przewrotne i choć postanowienie wydaje oczywiście sąd, to samoistna przesłanka surowej kary jako uzasadniająca zastosowanie tymczasowego aresztowania nieco wywraca tę konstrukcję, bo pozwala sądowi „umyć ręce” (skojarzenie z Poncjuszem Piłatem jest zupełnie przypadkowe) - pisze adwokat Mikołaj Kozak, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
07.11.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, by nieodpłatna pomoc prawna dostępna była dla wszystkich potrzebujących. Zaproponowało więc zniesienie obowiązku składania oświadczenia o niemożności poniesienia jej kosztów, bo jest to nieefektywne i powoduje dyskomfort. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się zarówno Adwokatura, jak i Krajowa Izba Radców Prawnych podkreślając, że będzie to szkodliwe dla systemu i ograniczy wsparcie dla tych, którzy naprawdę go potrzebują.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę prokuratora generalnego i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie sprawę znanej aktorki, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Sąd rejonowy umorzył sprawę, a sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. SN uznał, że wyrok narusza porządek prawny w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Najnowsza zmiana Regulaminu Sejmu wprowadza nową formułę sejmowych e-konsultacji społecznych, która ma pozwolić na powszechne konsultowanie projektów ustaw przez obywateli. Każdy po zalogowaniu się przez ePUAP lub profil zaufany będzie mógł zgłaszać swoje uwagi do tekstu projektu ustawy, przed skierowaniem go do pierwszego czytania w Sejmie. Czy zatem nowe przepisy stanowią rewolucyjny krok w kierunku partycypacyjnego stanowienia prawa?
Wojciech Firek
06.11.2024
Administracja publiczna
Skazanie trzech opozycjonistów na kary pozbawienia wolności przez sędziego stanu wojennego zawierają znamiona popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni komunistycznej. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła immunitet sędziemu z Łodzi. Natomiast nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym sędziego H. z Poznania, który brał udział w skazaniu ośmiu członków NZSS „Solidarność. Wszyscy skazani rozprowadzali ulotki potępiające stan wojenny wprowadzony w 1981 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Możliwość prowadzenia mediacji w sprawach podatkowych przed organami podatkowymi powinna zostać wpisana do ordynacji podatkowej - uważa Przemysław Hinc, przewodniczący Komisji ds. Mediacji przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych. Jak podkreśla, dziś organy podatkowe nie są otwarte na mediację, bo ordynacja mediacji w sprawach podatkowych nie przewiduje, a w pozostałych sprawach organy nie są przyzwyczajone do wchodzenia w postępowanie mediacyjne.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2024
Prawnicy Doradca podatkowy

Pozew frankowy doręczony bankowi wstrzyma spłatę kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Sąd będzie częściej orzekał na posiedzeniu niejawnym, a świadkowie będą mogli być przesłuchiwani zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Z kolei pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzyma spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia, będzie można go zgłaszać aż do zakończenia sprawy w drugiej instancji, a ugoda będzie mogła być zawarta zdalnie - to założenia projektu nowelizacji autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która ma usprawnić sprawy frankowe.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
06.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Tajemnica tłumacza przysięgłego ma być w postępowaniu karnym chroniona tak samo, jak m.in. tajemnica adwokacka czy radcowska. O zwolnieniu z niej zdecyduje sąd. Projektodawca zmianę uzasadnia tym, że dochodziło do nadużyć i przesłuchiwania tłumaczy, co do treści rozmowy podejrzanego z obrońcą. Sami tłumacze propozycję chwalą, choć obawiają się, że i nowe przepisy będą obchodzone.
Krzysztof Sobczak
06.11.2024
Prawo karne
Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych będą mogły wskazać kandydata na prokuratora generalnego, co więcej ich przedstawiciele wejdą w skład Krajowej Rady Prokuratorów - to zmiany, które po konsultacjach i opinii Komisji Weneckiej wprowadzono do projektu noweli Prawa o prokuraturze, rozdzielającego funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jest on już na końcowym etapie prac rządu.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Brak możliwości wypłaty obrońcy zaliczki na poczet urzędówki za udzieloną pomoc prawną jest niezgodny z Konstytucją - orzekł 5 listopada Trybunał Konstytucyjny. Wskazał przy tym, że nie można różnicować adwokatów z urzędu i z wyboru, skoro ci ostatni mogą otrzymywać wynagrodzenie na bieżąco, to tak samo powinno być w przypadku "urzędówek". Zmianę przepisów w tym zakresie od dłuższego czasu postuluje m.in. Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2024
Prawnicy

System nieodpłatnej pomocy prawnej kosztowny i nieefektywny

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy
W ocenie NIK, system pomocy prawnej jest nieefektywny. Jego potencjał wykorzystywany jest ledwie w 25 proc. W jednostkach objętych kontrolą Izby, adwokaci i radcowie udzielali porad średnio tylko raz dziennie w czasie do jednej godziny, często w lokalach, które nie były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jedna bezpłatna porada prawna kosztowała państwo średnio 248 zł, ale były i takie, których koszt wyniósł nawet 3000 zł.
Maria Dec-Kiełb
05.11.2024
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy
Adwokat w sposób rażący naruszył swoje obowiązki - najpierw nic nie robił w sprawie, a potem składał wnioski o zasiedzenie nieruchomości w sposób nieprofesjonalny, nie uiszczając opłaty sądowej. Został za to ukarany finansowo. Był to czyn ciągły, który przedawni się dopiero w lipcu 2025 roku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości