Prawo.pl
Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, iż wniesie odwołanie od orzeczenia sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie, który w czerwcu br. uniewinnił sędziego Dariusza Mazura, dziś wiceministra sprawiedliwości - poinformowano w piątkowym komunikacie KRS. Chodzi o sprawę dotyczącą wypowiedzi medialnej, w której sędzia miał użyć wobec I prezes SN Małgorzaty Manowskiej sformułowań przypisujących jej popełnienie "zbrodni sądowej" lub "zbrodni prawniczej".
Monika Sewastianowicz
25.10.2024
Zarządzanie oświatą
Na powołanie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej lub na ćwiczenia nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brak zaskarżalności takich decyzji do sądu może prowadzić, w przypadku wydania decyzji niezgodnej z prawem, do naruszenia licznych konstytucyjnych praw i wolności. MON nie zamierza jednak zmieniać prawa, uzasadniając, że to wywołałoby szereg negatywnych konsekwencji.
Robert Horbaczewski
25.10.2024
Wojsko
Jeszcze kilka tygodni trzeba poczekać na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące zmian w sądach i uregulowania statusu tzw. neo-sędziów. Zaproponowane przez resort i Komisję Kodyfikacyjną ds. Ustroju Sądów i Prokuratury rozwiązania mają uwzględniać warunki wskazane przez Komisję Wenecką - poinformowała o tym konferencji na Uniwersytecie Łódzkim, której patronem są Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl, sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS.
Krzysztof Sobczak
25.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Osoby odpowiedzialne za kierowanie samorządem muszą rozumieć różnorodne potrzeby członków i umieć skutecznie na nie odpowiadać – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych XI kadencji, ubiegający się o reelekcję. Wśród wyzwań stojących przed radcowskim samorządem wymienia m.in. cyfryzację, coraz większe znaczenie GenAI oraz wpływ technologii na warunki wykonywania przez radców zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2024
Prawnicy
Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o bezstronność sędziego powołanego przez Radę Państwa w PRL. Zagadnienie prawne powstało w związku z tzw. testem niezawisłości i bezstronności wobec sędziego SN Jacka Greli oraz okoliczności wskazane przez stronę, które w jej ocenie świadczyć mogą o braku niezawisłości i bezstronności przez tego sędziego. Sprawę sędziego Greli miał rozpoznawać sędzia Izby Karnej Waldemar Płóciennik.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przeciwdziałanie presji kosztowej i cenowej, zarządzanie bezpieczeństwem informacji, rosnące znaczenie generatywnej sztucznej inteligencji, radzenie sobie ze złożonością i ilością danych, w końcu - rekrutowanie oraz zatrzymywanie w kancelariach i działach prawnych prawniczych talentów - to według prawników, pięć najważniejszych trendów na najbliższe trzy lata - wynika z najnowszej edycji raportu Future Ready Lawyer.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2024
Prawnicy Prawo AI
Mało czasu, nadmiar obowiązków, sprawy dotyczące głęboko zakorzenionych konfliktów rodzinnych, brak przepisów ułatwiających kuratorską pracę i problemy ze współpracą z innymi instytucjami - to, jak wskazują kuratorzy, główne wyzwania w ich pracy w sprawach rodzinnych. Jak dodają, do tego dochodzi m.in. konieczność wykonywania dużej liczby wywiadów środowiskowych w miejscach i z ludźmi, o których nie mają podstawowych informacji, np. dotyczących ich zdrowia psychicznego.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jak ma wyglądać przyszły kształt ustroju sądownictwa i prokuratury oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów, zastanawiać się będą uczestnicy konferencji "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”, która odbędzie się w piątek, 25 października w Łodzi.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rząd przekazał do konsultacji projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz przepisy wprowadzające, zmieniające m.in. prawo spadkowe, podatkowe i emerytalne. To szansa dla par jednopłciowych na jakąkolwiek instytucjonalizację swojego związku i zabezpieczenie swoich praw - choćby na wypadek śmierci partnera lub partnerki.
Monika Sewastianowicz
25.10.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse
Prokurator okręgowy wystąpił do stołecznego prokuratora regionalnego o powołanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zespołu prokuratorów do prowadzenia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych - poinformował w czwartek rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Piotr Skiba.
mp/PAP
24.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zwołała na czwartek, 24 października, zgromadzenie ogólne sędziów SN. Celem zgromadzenia miało być m.in. zatwierdzenie sprawozdania z działalności nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w 2019 i 2020 roku. Zgromadzenie zebrało się i następnie rozwiązało z braku quorum, nie podejmując żadnych decyzji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2024
Prawnicy
Komisja Wenecka odpowiadała na abstrakcyjne pytania dotyczące tego, jak poradzić sobie ze statusem sędziów powołanych po 2018 roku. Projekt ustawy będzie przygotowywany w duchu i w zgodzie z jej opinią - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył również, że Komisja widzi możliwość dokonania ewaluacji tych sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2024
Wymiar sprawiedliwości

Ważne orzeczenie TSUE: Frankowicz wynajmujący mieszkanie też konsumentem

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
W czwartek, 24 października, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest „konsumentem” w rozumieniu unijnych przepisów. Pod warunkiem jednak, że wynajem nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że korzysta z takiej samej ochrony jak inni frankowicze.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
24.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.10.2024
Banki Kredyty frankowe Upadłość

Ostra krytyka byłej wiceminister przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wpływ ministra sprawiedliwości był głównym czynnikiem decydującym o przedstawieniu kandydatury Anny Dalkowskiej do pełnienia funkcji sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przy czym sędzia ta, łamiąc wcześniejsze deklaracje, poddawała się temu wpływowi już po objęciu funkcji sędziego, nie rezygnując przez ponad dwa miesiące z zależności służbowej z ministrem sprawiedliwości – ocenił NSA i wyłączył sędzię od rozpoznawania sprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uważam, że narzędzia filozoficzne i filozoficzna refleksja nad tym, jaki nadajemy sens naszym przeżyciom emocjonalnym, może pomóc w głębszej analizie sfery uczuciowej, dzięki czemu nie będziemy bać się, że uwzględnienie emocji w prawie musi prowadzić do subiektywizacji prawa i wiązać się z założeniem o irracjonalności podmiotów prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. Marta Soniewicka, prof. UJ.
Inga Stawicka
24.10.2024
Prawnicy
Celem ustawy naprawczej było usunięcie z obowiązującego kodeksu karnego przepisów niezgodnych z Konstytucją i prawem unijnym. Uchyliliśmy te dotyczące bezwzględnego dożywocia, prokuratorskich sprzeciwów, ale też m.in. odpowiedzialności karnej 14-latków. Zaproponowaliśmy powrót do kary 25 lat pozbawienia wolności – z dopuszczeniem, w uzasadnionych okolicznościach, 30 lat. Przywracamy też wychowawcze cele kary i zmieniamy definicję podejrzanego - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował właśnie o wyłączeniu od rozpatrzenia apelacji sędziego powołanego po 2018 r., czyli przy udziale KRS, w skład której wchodzą sędziowie/członkowie wybrani przez Sejm, a nie przez sędziów. Co istotne, sprawa dotyczyła wyroku wydanego również przez "nowego" sędziego. We wniosku o wyłączenie podnoszono istnienie uzasadnionej obawy, że wyłączony sędzia może nie być bezstronny w rozstrzyganiu sprawy, a ewentualne orzeczenie może być następnie przywoływane przez sądy w innych podobnych sprawach.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Polska zajęła 33. miejsce w rankingu Rule of Law Index publikowanym przez World Justice Project. Pierwszy raz od ośmiu lat - jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - pozycja Polski poszła w górę. W rankingu regionalnym (obejmującym państwa UE, EFTA oraz Ameryki Północnej) Polska została sklasyfikowana na 25. miejscu na 31 państw (w 2023 r. zajęliśmy 26. miejsce). W kategorii państw o wysokim dochodzie Polska zajęła 32. miejsce na 47 państw (w 2023 r. było to 35. miejsce).
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
27 października br. odbędzie się Forum Mediatorów, w trakcie którego eksperci będą dyskutować o mediacji w sprawach m.in. gospodarczych czy medycznych. Tegoroczna edycja koncentrować się będzie również na zmianach w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a sama konferencja odbędzie się w formule online. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
23.10.2024
Prawo cywilne
Jesteście pomostem pomiędzy wymiarem sprawiedliwości a społeczeństwem, wasza praca trudna, pełna wyzwań jest kluczowa z punktu widzenia poprawy sytuacji ludzi w kryzysie i przekłada się na zmianę świata - wiceministrowie sprawiedliwości uczestniczący w IV Kongresie Kuratorskim nie szczędzili kuratorom ciepłych słów. Zapewnili też, że dostrzegają bolączki ich pracy i dołożą wysiłku, by sytuację poprawić, choćby w zakresie wynagrodzeń i poprawy warunków pracy.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia prokuratora, który wprowadza do postępowania karnego materiały operacyjne wykraczające poza zgodę pierwotną sądu, jest sprzeczne z Konstytucją. Pozyskiwanie informacji o życiu prywatnym podejrzanego musi podlegać przejrzystym procedurom. Pozbawienie tego prawa ingeruje w status człowieka i obywatela - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2024
Prawo karne
Klasyczną formą ochrony przed finansowymi skutkami klęsk żywiołowych są ubezpieczenia mienia, które chronią przede wszystkim przed ryzykiem fizycznych zniszczeń i strat. To jednak nie wszystko. Ubezpieczenia kierowane do przedsiębiorców mogą również obejmować ochronę przed utratą zysku i niespodziewanymi kosztami, jeżeli doprowadziły do nich uszkodzenia majątku przedsiębiorstwa - piszą adwokaci Maciej Zych oraz Mateusz Kosiorowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Maciej Zych Mateusz Kosiorowski
23.10.2024
Ubezpieczenia Powódź
Przyznanie świadkowi wyższej niż wynika to z kodeksu stawki za utracone zarobki z powodu wezwania do sądu nie jest złamaniem prawa przez sędziego. Sąd Najwyższy uważa, że zastosowanie wykładni prokonstytucyjnej nie jest błędem, nie można za to karać. Ten pogląd spowodował wycofanie wniosku o ukaranie przez rzecznika powołanego przez ministra sprawiedliwości i umorzenie postępowania dyscyplinarnego – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.10.2024
Wymiar sprawiedliwości

W Warszawie IV Kongres Kuratorski

Wymiar sprawiedliwości
Jaka jest obecnie sytuacja kuratorów sądowych także w kontekście zmian ustawowych, które nastąpiły w ostatnich latach; co wymaga zmiany; jak poprawić warunki pracy kuratora i przyciągnąć chętnych do służby; w końcu jakie są perspektywy i wyzwania - o tym m.in. będą dyskutować uczestnicy IV Kongresu Kuratorskiego, który tym razem odbędzie się w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kwestia tego, czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec "nowych" sędziów z wydziałów wykonawczych, budzi dyskusję w środowisku sędziowskim. Jeśli przyjąć, że nie sprawują wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nie ma ku temu podstaw. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał jednak, że test w tej sytuacji też można przeprowadzić i uchylił postanowienie sędziego ze względu na jego ścieżkę kariery i m.in. poparcie dla członków tzw. neo-KRS.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Procedowane są trzy projekty dotyczące zmian w Służbie Więziennej, trwają prace nad propozycjami zmian w przepisach karnych i wykonawczych, a do końca roku opracowane zostaną kierunki rozwoju więziennictwa – zapowiada w rozmowie z Prawo.pl wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. I wyjaśnia, że jednym z analizowanych obszarów jest szersze stosowanie dozoru elektronicznego, np. jako dodatkowego środka zapobiegawczego.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Po ponad 25 latach wykorzystywania w Polsce instytucji świadka koronnego przeważają wynikające z tego korzyści, chociaż nie należy też lekceważyć problemów z tego powodu dla wymiaru sprawiedliwości - twierdzi dr Marek Skwarcow, sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku i wykładowca na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Wskazuje też na pilną potrzebę przywrócenia władzy sądu nad popularyzującą się obecnie instytucją małego świadka koronnego.
Krzysztof Sobczak
22.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Właściciele nieruchomości decyzją władz Krakowa zostali wywłaszczeni bez odszkodowania. Nie powiadomiono ich następnie o zmianie celu wywłaszczenia. Prezydent miasta uznał błędnie, że roszczenia się przedawniły. A sądy nie były skore stwierdzić, że organy władzy publicznej dopuściły się czynu niedozwolonego. Trzeba ten czyn nazwać – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i po raz drugi uchylił wyrok.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nasze prawo odczuwa niedostatek stopnia karalności takich czynów, jak te dokonane przez sprawców wypadków na A1 i niedawno na Trasie Łazienkowskiej. Trzeba więc na nowo uformować przepis dotyczący zamiaru ewentualnego, albo wprowadzić dodatkowy typ przestępstwa, czyli zabójstwo drogowe – twierdzi prof. Stanisław Waltoś.
Krzysztof Sobczak
22.10.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości