W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Prezydent, który we wtorek spotkał się z samorządowcami podkreślił na konferencji prasowej, "że partia, która obecnie ma większość w parlamencie, która stworzyła rząd, poprzez wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zdecydowanie stwierdziła, iż nie będzie projektu ustawy, który będzie ograniczał możliwość kandydowania w najbliższych wyborach samorządowych osobom, które takie stanowiska w tej chwili sprawują, co najmniej drugą kadencję".

"Ja byłem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia takiego ograniczenia w tych wyborach i także bardzo się cieszę, że to rozwiązanie w postaci rezygnacji z takiej propozycji zostało zasygnalizowane. Mam nadzieję, że to kończy dyskusję na ten temat" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział też, że zostanie powołany zespół z udziałem przedstawicieli organizacji samorządowych, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego.

Prezydent poinformował, że pomysł ten powstał w wyniku rozmów nt. potrzeb, jakie ma samorząd. Jak mówił Duda, podczas wtorkowego spotkania zostały zgłoszone postulaty, jeśli chodzi o kwestie legislacyjne, kwestie finansowe związane z działalnością samorządów.

"Jest potrzeba dokonania takiego dużego, globalnego przeglądu, wszystkich przepisów w Polsce obowiązujących, które dotyczą i regulują działalność samorządu terytorialnego" - dodał Andrzej Duda. Jak podkreślił podczas spotkania zgłoszono postulat stworzenia komisji kodyfikacyjnej.

"Powiedziałem, że jestem gotów, jako prezydent, taką inicjatywę podjąć, aby przy urzędzie Prezydenta RP został taki zespół ds. przeglądu prawa powołany" - mówił. Jak dodał, "zapytał, czy przedstawiciele samorządu są gotowi wziąć udział w takim zespole: powiedzieli, że są na to otwarci".

"Zapowiadam, że taki zespół w najbliższym czasie z udziałem przedstawicieli tych organizacji zostanie powołany, by dokonać całościowego przeglądu dotychczasowych regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego. Być może jego efektem będą konkretne propozycje legislacyjne, które zostaną przez ten zespół wypracowane" - podkreślił Andrzej Duda.

"Jeżeli takie propozycje zostaną przedstawione, to ja je będę rozważał w kontekście ewentualnej prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej" - zadeklarował prezydent.

W marcu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje zmian w samorządowym prawie wyborczym - chodziło m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; opowiedział się za tym, aby zmiana obowiązywała już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił wówczas Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

Pod koniec marca PAP pytała Kaczyńskiego, kiedy projekt w sprawie dwukadencyjności trafi do Sejmu. "Nie ma jeszcze takiej decyzji, najpierw musimy się policzyć, czy mamy w tej sprawie większość. Uważam, że przewietrzenie samorządów jest dzisiaj potrzebne, a dobrych samorządowców jest wielu. Nawet jeśli mają za sobą dwie kadencje, zawsze znajdą miejsce dla siebie" - mówił wówczas prezes PiS. (PAP)