Reforma sądownictwa jest "absolutnie fundamentalna", od jakości sądów zależy jakość życia społecznego i dlatego należy ją przeprowadzić - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na Konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze koło Radomia.

Kaczyński był pytany w wywiadzie dla TVP Info o to, czy przeprowadzana przez PiS reforma sądownictwa nie jest zbyt głęboka. Prezes PiS ocenił, że takie opinie to "dowód naiwności". "Naiwność polega na tym, że takie częściowe zmiany niczego tak naprawdę nie zmienią. Nam chodzi o zmianę istoty rzeczy, o sądy, które będą rzeczywiście sądziły przestępców, które nie będą uznawały przywilejów, które będą obiektywne" - powiedział Kaczyński.

Czytaj: Ziobro o sądach: musimy wyczyścić tę stajnię Augiasza>>

Jak dodał, w kwestii tej reformy "właściwie wszystko jest gotowe". Argumentując jej wagę wskazał, że sądy są "jakby ostatnią instancją podejmowania decyzji". Od jakości sądownictwa zależy jakość życia społecznego w najróżniejszych dziedzinach - podkreślił.
- Sądy pozostały w istocie jak w PRL, mutowały przez ten czas, ale są kontynuacją. Ze wszystkimi tego fatalnymi skutkami - mówił.  - To musi być zmienione - dodał Kaczyński. Wyraził przy tym opinię, że przy reformowaniu sadownictwa spodziewa się "oporu" płynącego również z zagranicy. - Osiem lat całkowitej podległości rządów PO-PSL także czynnikom zewnętrznym (...) tak ośmieliło naszych partnerów, ze uznali, że mogą się wtrącać w każdą sprawę - mówił.

Zaznaczył, że ostateczna decyzja w sprawie reformy należy do Sejmu i Senatu. Jak podkreślił Kaczyński, PiS "ma warunki", by taką reformę przeprowadzić. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby się oprzeć naciskom" - dodał. (ks/pap)