Wymaganie dotyczące asystentów reguluje ustawa Prawo o Prokuraturze. Zgodnie z art.  176. na stanowisku asystenta prokuratora może być zatrudniony ten, kto:

  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, a także nie był prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego;
  • jest nieskazitelnego charakteru;
  • ukończył wyższe studia w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia uznane w Polsce;
  • ukończył 24 lata.

Co ważne, przed zatrudnieniem asystenta prokuratora kierownik danej jednostki organizacyjnej prokuratury zasięga informacji o kandydacie z Krajowego Rejestru Karnego. A także od policji informacji o każdym z kandydatów pomocne przy ocenie spełniania wymogu nieskazitelnego charakteru o:

  • zachowaniu świadczącym o naruszeniu przez niego porządku prawnego;
  • kontaktach ze środowiskami przestępczymi lub grupami środowiskowymi patologii społecznej i o charakterze tych kontaktów;
  • okolicznościach wskazujących na uzależnienie od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

 

Czytaj: Płace w gospodarce rosną, a zarobki asystenta prokuratora niekonkurencyjne>>

Nabór na stanowisko asystenta prokuratora 

Zgodnie z art.  180. Właściwy prokurator organizuje, w drodze konkursu, nabór kandydatów na stanowisko asystenta prokuratora. O konkursie informuje przez umieszczenie ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie prokuratury, we właściwym ze względu na siedzibę prokuratury urzędzie pracy, w Biuletynie Informacji Publicznej lub np. w prasie.

Sam konkurs  przeprowadza komisja konkursowa powołana przez prokuratora, a jego celem jest sprawdzenie wiedzy, umiejętności, predyspozycji oraz zdolności ogólnych kandydatów, niezbędnych do wykonywania obowiązków asystenta prokuratora. Co istotne komisja konkursowa po przeprowadzeniu konkursu, w oparciu o jego wyniki, może wyłonić rezerwową listę kandydatów na wypadek zaistnienia możliwości zatrudnienia większej liczby osób lub rezygnacji kandydata wyłonionego w drodze konkursu.

Skład komisji konkursowych oraz sposób i tryb ich działania, etapy i przebieg konkursu, a także zakres i sposób udostępniania informacji kandydatowi określa minister w rozporządzeniu. 

Najpierw staż asystencki

Osoby podejmujące po raz pierwszy pracę asystenta prokuratora odbywają staż asystencki w prokuraturze, w której są zatrudniani. Staż trwa 6 miesięcy.

Do czasu ukończenia stażu asystent prokuratora zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę na czas określony, z możliwością jej wcześniejszego rozwiązania z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Z obowiązku odbycia stażu zwolnione są osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny, adwokacki lub radcowski.

Ścieżka kariery 

Jak zostać asystentem prokuratora? Prokurator informuje o konkursie przez umieszczenie ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie prokuratury, we właściwym ze względu na siedzibę prokuratury urzędzie pracy, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz może poinformować w inny sposób, w szczególności przez umieszczenie ogłoszenia w prasie.

Sam konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez prokuratora i mam on na celu sprawdzenie wiedzy, umiejętności, predyspozycji oraz zdolności ogólnych kandydatów, niezbędnych do wykonywania obowiązków asystenta prokuratora.

Starszy asystent? Większe wymagania

Z kolei na stanowisku starszego asystenta prokuratora może być zatrudniony:

  • asystent, który zajmował stanowisko asystenta prokuratora przez co najmniej 10 lat, i nie był karany za przewinienia dyscyplinarne oraz uzyskiwał pozytywne okresowe oceny,
  • albo osoba, która złożyła egzamin prokuratorski lub egzamin sędziowski.

Jakie kompetencje powinien mieć asystent prokuratora? Przydadzą się, umiejętność szybkiego czytania ze zrozumieniem - akta często liczą setki stron dokumentacji, umiejętność sprawnego przenoszenia myśli na papier, sprawne poruszanie się po systemach prawniczych, jak np. LEX czy LEGALIS, umiejętność pracy w zespole, opanowane techniki relaksacyjne oraz radzenia sobie ze stresem i pracą pod presją czasu

Możliwe podejście do egzaminu prokuratorskiego

Asystent prokuratora, który ukończył wyższe studia prawnicze i uzyskał tytuł magistra, po przepracowaniu 5 lat na tym stanowisku może przystąpić do egzaminu prokuratorskiego. 

Z kolei asystent prokuratora, który zdał egzamin notarialny, adwokacki lub radcowski, może przystąpić do egzaminu prokuratorskiego po przepracowaniu 4 lat na stanowisku asystenta prokuratora. 

Taki wniosek - o dopuszczenie do egzaminu prokuratorskiego - trzeba zgłosić dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na 3 miesiące przed terminem egzaminu, uiszczając wymaganą opłatę. Zgodnie z przepisami o złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu prokuratorskiego asystent prokuratora ma niezwłocznie zawiadomić Prokuratora Krajowego. 

Wynagrodzenie? Zasadnicze do 6 tys. zł 

Wynagrodzenie asystentów prokuratora określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów i starszych asystentów prokuratorów. W 2022 roku wynosiło ono od 4200 do 6000 zł brutto. 

Poza wynagrodzeniem zasadniczym asystentowi prokuratora przysługują dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe oraz jednorazowa odprawa w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę.