Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, proceder polegał na fikcyjnym „odchudzeniu” aut do masy nieprzekraczającej 550 kg. Uzyskanie dokumentu rejestracyjnego z takim parametrem umożliwiało 16-letnim kierowcom posiadającym kategorię prawa jazdy B1 poruszanie się samochodem po drogach.

Borowiak podał, że poznańscy policjanci wspólnie z miejscowymi prokuraturami prowadzą obecnie 12 postępowań przygotowawczych. W jednej z tych spraw zebrano materiały dowodowe świadczące o wystawianiu dokumentów potwierdzających nieprawdę. Podejrzanemu diagnoście przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym, za które grozi kara do 8 lat więzienia.

Rzecznik powiedział, że informacje o nieprawidłowościach podczas pierwszej rejestracji niektórych samochodów marki Smart policja otrzymała w 2011 roku. Poznańscy policjanci zapytali wówczas producenta tych samochodów, czy możliwe jest dokonanie takich przeróbek, by auto ważyło mniej niż 550 kg.

„Producent oznajmił, że wymagałoby to usunięcia z pojazdu elementów stanowiących 33 proc. masy fabrycznego auta. Zastrzegł jednocześnie, że taka przeróbka wymagałaby uzyskania powtórnej homologacji producenta” – podał Borowiak.

Jak ustalono, w wydziałach komunikacji zarejestrowano ponad sto smartów o masie do 550 kg.

„Funkcjonariusze sprawdzali, gdzie auta, sprowadzone zazwyczaj zza zagranicy, po raz pierwszy zostały zarejestrowane w Polsce, ustalili adresy urzędów w kilku regionach kraju. Rozesłano materiały do jednostek policji w Wielkopolsce i innych województwach, na ich podstawie wszczynane są śledztwa” – podał Borowiak.

Jak dodał, w Poznaniu i podpoznańskich gminach zalegalizowano w sumie kilkadziesiąt aut. 12 smartów było zarejestrowanych przez szkoły nauki jazdy. Auta te były także wypożyczane do egzaminów przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Borowiak poinformował, że w trakcie przeprowadzonej kontroli auta kierowanego przez szesnastolatka z kategorią prawa jazdy B1, stwierdzono, że zważony smart znacznie przekraczał masę wpisaną w dowód rejestracyjny.