Z dziennikarzami spotkali się w Warszawie m.in. przedstawiciele Białoruskiego Komitetu Helsińskiego, Centrum Praw Człowieka "Wiasna" oraz Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

"Mistrzostwa skupiły uwagę na Białorusi również w zakresie naruszeń praw człowieka. Przed rozpoczęciem tych zawodów dużo było mówione o wizerunkowym znaczeniu tej imprezy dla Białorusi. Były oczekiwania, że w związku z tym wydarzeniem na lepsze zmieni się sytuacja polityczna. Niestety praktycznie nie widać poprawy" - mówił Andriej Połuda ze stowarzyszenia "Wiasna".

Jak dodał, na Białorusi kary więzienia odsiaduje obecnie ośmiu więźniów politycznych, kolejne 33 osoby mają nałożone ograniczenia - choć są zwolnione, to zostały objęte nadzorem i nie mogą wychodzić z domu oraz przemieszczać się o określonych porach. "Przed mistrzostwami miały też miejsce zatrzymania prewencyjne, do aresztów trafiło 31 osób" - powiedział.

"W tym roku na Białorusi wykonano już dwa wyroki śmierci. Mimo oczekiwań, że egzekucje nie zostaną przeprowadzone, to doszło do nich niedługo przed rozpoczęciem mistrzostw" - mówił.

Paweł Lewinau z Białoruskiego Komitetu Helsińskiego wskazał, że mistrzostwa wpłynęły na zwiększenie aktywności białoruskich służb specjalnych. "Dla białoruskich obywateli mistrzostwa są bardzo dużym wydarzeniem, ale w rzeczywistości nieduża liczba mieszkańców spoza Mińska bezpośrednio ma możliwość obserwować zawody" - powiedział.

Według danych przedstawionych przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią i Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy spośród 35 tys. biletów dla zagranicznych kibiców mistrzostw 17 tys. kupili Rosjanie. Akredytowanych zostało 260 dziennikarzy i 130 fotoreporterów. Zdarzyły się jednak przypadki odmowy akredytacji pod pretekstem, że "redakcja nie zajmuje się relacjonowaniem imprez sportowych".

Mimo wszystko, jak wskazywali białoruscy obrońcy praw człowieka, tak duża liczba zagranicznych dziennikarzy stwarza unikatową okazję, aby w mediach Europy Zachodniej, USA i Kanady pojawiły się relacje przypominające o trudnej sytuacji działaczy na rzecz swobód obywatelskich w tym kraju.

Jak mówił Andriej Bastuniec z Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, w zeszłym roku w jego kraju doszło do 50 zatrzymań przedstawicieli mediów, w czterech przypadkach zatrzymania trwały kilka dni. W tym roku, jak dodał, takich bezpodstawnych zatrzymań dziennikarzy było już 17. Ponadto często dochodzi do zatrzymań kolporterów niezależnej prasy.

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie rozgrywane są w Mińsku od zeszłego piątku 9 maja. Finał ma zostać rozegrany 25 maja. Oprócz gospodarzy udział w zawodach bierze 15 ekip: Kanada, Szwecja, Czechy, Słowacja, Norwegia, Dania, Francja, Włochy, Rosja, Finlandia, USA, Szwajcaria, Niemcy, Łotwa i Kazachstan. (PAP)