Goście wieczoru usłyszą suitę Paderewskiego, I Symfonię Concertante Mozarta oraz Symfonię Pożegnalną Haydna. Utwory wykona orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Wystąpią soliści: Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce) i Robert Kabara (altówka).
„Koncert "Remont kultury" to muzyczne wydarzenie skierowane nie tylko do melomanów, ale także do wszystkich tych, dla których muzyka jest wartością, a los szkoły im. Paderewskiego nie jest obojętny” – powiedział Piznal.
Podobne wydarzenia na rzecz szkoły placówka już organizowała. „Ten koncert to jednak największa z dotychczasowych inicjatyw. Mamy nadzieję, że dzięki dochodowi z biletów-cegiełek stworzymy dzieciom godziwe warunki do nauki” – mówił dyrektor.
Jak wyjaśnił, w zabytkowej kamienicy przy ul. Basztowej (budynek został wzniesiony w 1879 r. według projektu architekta Tomasza Prylińskiego) należy wymienić kilkadziesiąt okien. Ich zakup i montaż to koszt ok. 800 tys. zł. Ściany i sufity w wielu salach są popękane i odpryskuje z nich farba. Trzeba wygospodarować jedną salę dla przyszłorocznych sześciolatków i odpowiednio ją wyposażyć.
W tej chwili placówka najbardziej odczuwa brak pomocy multimedialnych (np. telewizorów) oraz nowych instrumentów muzycznych. „Owszem, mamy wiele instrumentów, ale większość z nich jest przestarzała – zwłaszcza fortepiany. Remont jednego instrumentu waha się między 30 a 40 tys. zł. Chcemy kupić kilkanaście instrumentów smyczkowych – nie chińskich czy wyprodukowanych w fabryce, ale instrumentów lutniczych. Koszt jednych skrzypiec czy wiolonczeli to 6-10 tys. zł” – tłumaczył Piznal.
Jak poinformowała PAP Katarzyna Fiedorowicz-Razmus z Urzędu Miasta Krakowa, w minionych latach w szkole wykonano następujące prace remontowe: adaptację strychu na siedem pomieszczeń do nauki za kwotę 170 tys. zł (2006 r.), remont sanitariatów za 156 tys. zł, naprawę dachu za 11 tys. zł (2007 r.), malowanie sal za 50 tys. zł (2008 r.), remont kotłowni za 10,5 tys. zł (2010 r.), montaż stolarki okiennej za 43 tys. zł (2012 r.). W tym roku urząd miasta przewiduje dalsze dotacje remontowe, jednak, jak ocenił dyrektor szkoły, fundusze otrzymane od miasta Krakowa nie wystarczają na renowację budynku.
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie działa od 1950 r. Obecnie uczęszcza do niej 430 uczniów z Krakowa i okolic. W szkole istnieją dwa równoległe kierunki nauczania: przedmiotów ogólnokształcących i przedmiotów muzycznych.
W ramach przedmiotów ogólnokształcących realizowany jest pełny program nauczania obowiązujący w szkole podstawowej. Kierunek muzyczny obejmuje program szkoły muzycznej I stopnia, w tym naukę gry na instrumencie w formie indywidualnych lekcji z pedagogiem, obowiązkową naukę gry na fortepianie dla uczniów sekcji instrumentów smyczkowych, dętych i perkusji, udział w zajęciach chóru, orkiestry lub zespołów instrumentalnych. Absolwenci szkoły są przygotowani do podjęcia nauki w gimnazjach oraz w szkołach muzycznych II stopnia.
Szkołę muzyczną im. Paderewskiego w Krakowie ukończyli m.in. aktor Maciej Stuhr, założyciel zespołu Skaldowie Andrzej Zieliński, skrzypaczka Kaja Danczowska. (PAP)