Od października raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnie, w słubickim Collegium Polonicom będą odbywały się wykłady i ćwiczenia dla dzieci IV, V i VI klas szkół podstawowych z terenu powiatu słubickiego. Udział w zajęciach będzie bezpłatny.
„Nowatorska metoda edukacji dzieci polega na stworzeniu dla nich formuły zajęć uniwersyteckich, prowadzonych na zasadach podobnych do prawdziwych studiów” – wyjaśniła Marzena Słodownik z Fundacji Dobro Kultury w Słubicach.
Każdy mały student otrzyma indeks oraz zestaw gadżetów: koszulkę, segregator, notes i torbę. Regularne uczestnictwo w wykładach zagwarantuje mu dyplom ukończenia nauki. Umiejętności młodych studentów sprawdzi olimpiada wiedzy obywatelskiej z nagrodami. Rozdanie dyplomów i uhonorowaniem olimpijczyków odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.
Młody samorządowiec, młody społecznik i młody dziennikarz obywatelski to obszary tematyczne, które musi poznać każdy student. Jak powiedziała PAP Słodownik, uczniowie dowiedzą się jak funkcjonuje polska administracja, skąd samorząd bierze pieniądze na swoje wydatki, poznają też organizacje pozarządowe.
„Wyjaśnimy im czym są i jak funkcjonują stowarzyszenia i fundacje, jakie cele spełniają w społeczeństwie, kto może je założyć. Będziemy także propagowali wśród młodych ludzi ideę wolontariatu” – dodała Słodownik.
Podczas wykładów i ćwiczeń studenci zdobędą także widzę na temat dziennikarstwa obywatelskiego. Poznają tajniki pracy prasy, radia i telewizji.
Bezpłatny udział dzieci w zajęciach uniwersytetu jest możliwy dzięki współfinansowaniu projektu przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Organizatorem Uniwersytetu Obywatelskiego dla dzieci jest Fundacja Dobro Kultury w Słubicach, we współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum i Freiwilligenzentrum z Frankfurtu nad Odrą.
Projekt został objęty patronatem lubuskiego kuratorium oświaty i włodarzy wszystkich pięciu gmin z terenu powiatu słubickiego.
Regulamin uczestnictwa oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod adresem www.dobrokultry.org/uni (PAP)

mmd/ abe/