Instytut B61 to projekt artystyczno-naukowy, realizowany od 2009 roku Toruniu, przez młodych naukowców i artystów. W organizowanych przez siebie przedsięwzięciach łączą oni muzykę, teatr i naukę, przybliżając w niecodzienny sposób problemy współczesnej nauki.

"Młodzi torunianie będą mieli okazję przyjrzeć się wybranym zagadnieniom i ciekawostkom w ramach czterech dziedzin: nauk ścisłych, nauk humanistycznych, sportu i sztuki. Spotkania poprowadzą m.in. astronom Maciej Cegłowski, Jan Świerkowski z Instytutu B61, artysta i performer Tomasz Cebo oraz aktor Teatru Horzycy Łukasz Ignasiński. Udział jest bezpłatny" - poinformował Przemysław Wyciechowski z Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego, która współorganizuje przedsięwzięcie.

Po raz pierwszy warsztaty zorganizowano w ubiegłym roku jako imprezę towarzyszącą Programowi Stypendialnemu Instytutu B61. Dzięki sponsorom, w ramach programu grupa toruńskich licealistów otrzymuje pomoc finansową w wysokości 300 zł miesięcznie.

Warsztaty w zakresie nauk ścisłych odbędą się w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w podtoruńskich Piwnicach pod opieką doktorantów astronomii. Uczestnicy zapoznają się z technikami obserwacji i dowiedzą się, dlaczego niebo jest niebieskie, zachodzące słońce czerwone, jak to się dzieje, że satelity nie spadają na Ziemię, jak obserwować Słońce i Księżyc.

Uczestnicy warsztatów humanistycznych będą mogli poznać techniki kontaktu scenicznego z partnerem w przestrzeni. Jak tłumaczą organizatorzy, "poprzez elementarne zadania aktorskie za pomocą gestu, ruchu, dźwięku i słowa poznają skalę ekspresji własnych emocji w relacjach interpersonalnych".

Miłośnicy sztuki poznają szczegóły psychofizjologii odbierania i wydobywania dźwięku przez ludzki organizm. Każdy będzie miał też okazję stanąć na profesjonalnej scenie, jak również "nauczyć się dostrzegać w codziennych dźwiękach, takich jak własny głos i oddech, niecodzienną muzykę".

W ramach warsztatów sportowych przeprowadzony zostanie otwarty trening futbolu amerykańskiego drużyny Toruń Angels. Uczestnicy zapoznają się z taktyką i zasadami tego sportu. Będą mogli również spróbować swoich sił w pojedynkach z zawodnikami toruńskiej drużyny. Będzie to jedyny trening otwarty zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt.

Reżyserem i pomysłodawcą działań Instytutu B61 jest Jan Świerkowski - doktorant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Instytut B61 zainicjował swoją działalność w 2009 roku, w czasie obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii. Grupa osób skupionych wokół tego przedsięwzięcia tworzyła już widowiska m.in. w opuszczonym browarze (na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2010), w byłym komisariacie policji (dla Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 2010 w Toruniu) oraz w XIX-wiecznym forcie pruskim (podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009).

Na przełomie września i października 2010 Instytut B61 realizował też projekt "Zderzenie", którego wykonawcy jeździli po Polsce specjalnym pociągiem, zatrzymując się na dworcach kolejowych (Warszawa Centralna, Poznań Główny, Łódź Fabryczna, Bydgoszcz Główna, Toruń Główny, Włocławek) i wystawiając tam spektakle zainspirowane powstaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę. Zapisy do udziału w warsztatach prowadzone są wyłącznie przez formularz znajdujący się na stronie Fundacji Platon (www.fundacjaplaton.org). (PAP)

olz/ hes/