Obecny na uroczystości syn zmarłego przed dwoma laty Tadeusza Mazowieckiego, Adam, zwracając się do uczniów zespołu szkół przyznał, że wybrali sobie oni „trudnego patrona”. „To nie jest patron, który strzelił pięć bramek w dziewięć minut, ale jest to patron, który przez całe swoje życie swoją postawą dawał świadectwo wierności wartościom” – podkreślił.
„Gdy byłem w waszym wieku, to jego zasady były dla mnie bardzo trudne. Ich przyswojenie zabierało sporo czasu” – dodał Adam Mazowiecki. Przypomniał, że wśród wspomnianych zasad znajdowały się m.in. maksymy: „zanim zaczniesz wymagać od innych, najpierw wymagaj od siebie” oraz „kto szybko pomaga, ten dwa razy pomaga”.
Syn Mazowieckiego podarował szkole kopię spisanego przez jego ojca i córkę „manifestu listopadowego”, który zawiera zastaw – czasem żartobliwie sformułowanych zasad, „jakich powinno się przestrzegać”. Wśród nich znalazły się m.in.: „Karierowicze to zoo, z łapówkarzami się nie rozmawia”, „Kandydaci do parlamentu i obecni parlamentarzyści przechodzą obowiązkowe badania psychorozpoznawcze. Nienawiść traktowana jest jako choroba”.
„Już po jego śmierci miałem okazję wielokrotnie przekonać się, jak w krajach byłej Jugosławii, a zwłaszcza w Bośni, ale również w Albanii, mój ojciec jest uważany za bohatera narodowego. Mało kto wie, że był on nie tylko pierwszym Polakiem, ale chyba pierwszym człowiekiem na świecie, który wymusił na ONZ uznanie zbrodni na kobietach jako zbrodni wojennych. Od jego misji weszło to prawo do prawa międzynarodowego” – podkreślił Adam Mazowiecki.
Także obecna na uroczystości minister kultury Małgorzata Omilanowska, nawiązała do misji Mazowieckiego w b. Jugosławii. Minister podarowała zespołowi szkół kopię tablicy upamiętniającej Mazowieckiego, która w ub.r. zawisła w centrum stolicy Albanii – Tiranie. Omilanowska, która była na odsłonięciu tablicy wyjaśniła, że była bardzo zdziwiona, gdy na uroczystości tej pojawił się „prawie cały albański rząd, prezydent i setki kamer”.
Omilanowska wyjaśniła, że albański rzeźbiarz, który wykonał tablicę przekazał jej kopię, z prośbą o „przekazanie jej godnym odbiorcom”. „Kiedy dowiedziałam się, że ta szkoła będzie nosić imię Tadeusza Mazowieckiego, pomyślałam, że nie ma lepszych rąk w Polsce do przytulenia tej tablicy” – mówiła minister. Jak dodała, dzięki temu młodzi Polacy będą pamiętać o tym, iż Mazowiecki zrobił dużo dobrego nie tylko dla swojego kraju, ale też dla innych społeczności.

Telewizyjny ksiądz zostanie patronem przedszkola>>

W skład Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 wchodzą dwie placówki: Szkoła Podstawowa nr 89 i Gimnazjum nr 49.
Dyrektor ZKPiG nr 8 w Gdańsku Urszula Nazarko powiedziała dziennikarzom, że przygotowania do nadania szkołom imienia Mazowieckiego trwały kilka miesięcy, w trakcie których podjęto wiele działań przybliżających uczniom postać przyszłego patrona. Uczniowie przygotowali m.in. prezentacje multimedialne o roli, jaką odegrał Mazowiecki w drodze Polski do wolności.
Tadeusz Mazowiecki został wybrany na patrona obu szkół wiosną br. Uczniowie i pracownicy placówki wybrali go w głosowaniu, w którym pod uwagę branych było też kilka innych osób, w tym np. Arkadiusz Rybicki – poseł, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Na etapie zatwierdzania decyzji przez Radę Miasta Gdańska, przeciwko wyborowi Mazowieckiego na szkolnego patrona protestowali gdańscy radni PiS.
W poniedziałek w gdańskim zespole szkół otwarta została, wypożyczona z Kancelarii Prezydenta RP, wystawa „Tadeusz Mazowiecki - człowiek dialogu”. Odsłonięto też uroczyście ścienne malowidło prezentujące jego postać.
Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł 28 października 2013 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego. Był doradcą Lecha Wałęsy, współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu, posłem na Sejm PRL i RP, przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności.
W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii. Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Mazowiecki jest też honorowym obywatelem Gdańska. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Pakiet publikacji z Serii ABC Praktyki Prawa Oświatowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł