Projekt jest jednym z elementów wakacyjnej akcji studenckiego stowarzyszenia AEGEE Europe The Summer University Project. W ramach takiego ,,letniego uniwersytetu" co roku w różnych regionach Europy organizowane są kilkunastodniowe wyprawy, podczas których członkowie stowarzyszenia z różnych krajów poznają nowe miejsca, kultury i języki.

Jak poinformowała PAP Iwona Biegała z katowickiej organizacji AEGEE, przygotowana - razem z organizacją AEGEE z Bratysławy - tegoroczna edycja akcji obejmie najciekawsze miejsca województwa śląskiego i małopolskiego oraz centralnej i południowej Słowacji.

W katowickim projekcie pod hasłem ,,Zagubieni w dżungli tajemnic" bierze udział 25 studentów z Azerbejdżanu, Hiszpanii, Kolumbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Choć oficjalnymi językami wyprawy są angielski i francuski, nie zawsze wszyscy uczestnicy posługują się którymś z nich. Wówczas szukają wspólnego języka, którym często najpierw okazuje się ten wyrażany gestami i mową ciała.

Prócz poznawania miejscowych atrakcji turystycznych i kulturalnych, studenci biorą udział w zabawach i przedsięwzięciach, które mają ułatwić im integrację. To m.in. gry miejskie i nocne, różne formy autoprezentacji, ale też uczestnictwo w zabawach i imprezach. W czwartek, piątek i sobotę uczestników katowickiego projektu będzie można np. spotkać w tamtejszych klubach.

Głównymi punktami wyprawy w regionie będą wizyty m.in. w zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido, zagrodzie żubrów i parku w Pszczynie, kopalni Wieczorek w Katowicach, kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz w muzeum Auschwitz.

Studenci będą też m.in. zwiedzać jurajskie skałki i jaskinie, uczestnicząc w przygotowanych tam zabawach sprawnościowych. Pod koniec pobytu w Polsce pojadą na jeden dzień do Krakowa. Potem, już na Słowacji, przemierzą dzikie tereny Bańskiej Szczawnicy, by zakończyć podróż w Bratysławie.

Wyprawa organizowana jest możliwie niedrogo, przy wsparciu patronów i sponsorów. W Katowicach jej uczestnicy będą spać na karimatach w jednej z sal Uniwersytetu Śląskiego. W kolejnych miejscach ich kwaterami będą m.in. sala gimnastyczna i domki kempingowe. To powoduje, że koszt dla każdego uczestnika nie przekracza - w przeliczeniu - kilkuset złotych.

Co roku w całej Europie chętni członkowie AEGEE organizują kilkadziesiąt podobnych ,,letnich uniwersytetów", w których uczestniczy łącznie ok. 4000 studentów. Jak przekonuje Biegała, projekty te promują idee integracji europejskiej, walki ze stereotypami kulturowymi oraz tolerancji i otwartości, a zawierane podczas nich znajomości często utrzymują się przez lata.(PAP)

asm/ mtb/ hes/