VIII edycja, zorganizowanego w czwartek Forum Nauczycieli Regionalistów przebiegała pod hasłem "Ludzie - Drogowskazy. Henryk Sławik".
Wicekurator oświaty Dariusz Wilczak przypomniał, że nauczyciele interesujący się historią swojego miasta i regionu początkowo na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy organizowali zajęcia i spotkania dla uczniów poświęcone historii, tradycjom i lokalnemu dziedzictwu. "Forum powstało po to, żeby im pomóc w wielu aspektach tej pracy, bo mają oni ważną misję do spełnienia, są ambasadorami regionalizmu nie tylko w swoich szkołach" - powiedział PAP Wilczak. Dodał, że celem forum jest m.in. dokształcanie nauczycieli.
Nauczyciele-regionaliści podkreślali, że forum dało im wiedzę m.in., gdzie szukać potrzebnych materiałów i pomysłów na lekcje, którymi mogliby zainteresować uczniów. "Jest tak wiele postaci, które miały ogromny wpływ na nasz region i jednocześnie zapomnianych. To dotyczy również patronów szkół, niestety młodzież rzadko zna ich osiągnięcia, dlatego musimy to zmienić" - powiedziała Barbara Pomykoł, nauczycielka z Rybnika.
Uczestnicy forum podkreślali, że wiedza przekazywana uczniom przez nauczyciela-regionalistę spełnia również misję wychowawczą, dlatego ważne jest, by prezentować uczniom dokonania takich osób jak m.in. Henryk Sławik. "Naszą misją jest pokazać, że nie ma współczesności bez przeszłości, a pewne wartości są ponadczasowe" - mówili nauczyciele.
Organizatorami ósmego Forum Nauczycieli Regionalistów są m.in. Kuratorium Oświaty w Katowicach, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w ubiegłym roku, że rok 2014 będzie w regionie Rokiem Henryka Sławika. Henryk Sławik (1894–1944) brał udział w trzech powstaniach śląskich. W latach międzywojennych był m.in. redaktorem naczelnym katowickiej "Gazety Robotniczej", jednym z liderów antykomunistycznego skrzydła Polskiej Partii Socjalistycznej oraz katowickim radnym. Podczas drugiej wojny światowej wraz z Józefem Antallem seniorem (1896–1974) wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry.(PAP)