Akcję organizuje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu. Jej koordynatorka, nauczycielka Monika Stachowicz podkreśla, że akcja ma wiele wymiarów. "Zależy nam na propagowaniu zachowań proekologicznych wśród osób posiadających prawo jazdy. Chcemy również odciągnąć uczniów od komputerów oraz zachęcić ich do aktywnego spędzania wolnego czasu na rowerze" - powiedziała Stachowicz.
Akcja jest skierowana również do uczniów posiadających prawo jazdy. "Wzrasta liczba uczniów, którzy tuż po otrzymaniu prawa jazdy przyjeżdżają do szkół samochodami, czasami nawet z sąsiedniego osiedla. Ich też będziemy zachęcać, żeby przesiedli się z samochodów na rowery" - podkreśla nauczycielka.
W akcji, która odbędzie się w piątek, wezmą udział nauczyciele i uczniowie z Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej. "Przyjedziemy do szkoły na rowerze. Mam nadzieję, że przyłączy się do nas jak najwięcej osób" - dodała Stachowicz.
Kolejna akcja będzie miała zasięg wojewódzki (23 czerwca). "Promujemy ją między innymi na facebooku. Do udziału w niej zachęcamy uczniów, studentów oraz osoby pracujące w całym województwie śląskim" - powiedziała Stachowicz.
Od 2002 roku organizowany jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który został zainicjowany przez Komisję Europejską. Kulminacją wydarzenia jest przypadający na 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, do którego przyłącza się także Polska. Idea ta zrodziła się we Francji.(PAP)

Polecamy: Gdańsk zachęca uczniów, by dojeżdżali do szkoły rowerami