Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, wywodzące się z ruchu "Ratuj Maluchy!", od stycznia prowadziło zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. W czerwcu blisko 950 tys. podpisów w tej sprawie złożono w Sejmie.
"Podczas składania podpisów nie złożono wniosku o to, aby procedować nad tą ustawą, czyli był brak formalny. Zwróciliśmy się o jego uzupełnienie do przedstawicieli komitetu zbierającego podpisy. Uzupełniono ten brak i teraz po uzupełnieniu będziemy projekt drukować i będziemy nad nim procedować" - powiedziała marszałek Sejmu na wtorkowym briefingu prasowym przez rozpoczęciem posiedzenia Sejmu.
Jak zaznaczyła, pierwsze czytanie odbędzie się na sali plenarnej. "Ale nie na obecnym posiedzeniu, ponieważ projekt idzie teraz do druku, a jest wymóg regulaminowy, że od momentu wydrukowania projektu musi minąć siedem dni, aby można było nad nim procedować" - powiedziała. Jak zaznaczyła, prace nad projektem rozpoczną się dopiero po upływie tego regulaminowego czasu, który jest potrzebny posłom na zapoznanie się z projektem.
Pomysłodawcy referendum ws. sześciolatków chcą, by obywatele odpowiedzieli w nim na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?
Inicjatorzy akcji referendalnej przekonują, że szkoły w Polsce nie są przygotowane na reformę obniżenia wieku szkolnego, a dzieci sześcioletnie będą cierpiały z jej powodu.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący sześciolatków zakłada, że dzieci urodzone w 2008 r. zostaną podzielone na dwie grupy: te urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. wraz z siedmiolatkami urodzonymi w 2007 r. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły od 1 września 2015 r. wraz ze wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r. Projekt będzie rozpatrywany na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu Sejmu.