Pierwszy etap projektu zatytułowanego „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską” podsumowano w poniedziałek w Gdańsku.
W programie zaangażowanych było 4139 uczniów klas V z 227 szkół podstawowych na terenie 85 gmin. W przypadku gimnazjów, w edukacji morskiej uczestniczyło 1000 uczniów II klas z 24 placówek z terenu Żuław.
"Rzecz w tym, aby uczniowie z Pomorza nie poznawali morza jedynie poprzez plaże Jelitkowa, w Brzeźnie, Ustce, Łebie, czy na półwyspie Helskim" - powiedział na konferencji prasowej marszałek pomorski Mieczysław Struk.
Zapowiedział, że program, który zakończy się we wrześniu przyszłego roku, powinien objąć ogółem 10 tysięcy pomorskich uczniów.
Uczniowie w trakcie edukacji morskiej przeszli zajęcia teoretyczne oraz praktyczne: dzieci ze szkół podstawowych jednodniowy kurs żeglarski, a gimnazjaliści dwudniowe ćwiczenia morsko-rzeczne.
"To unikalny projekt - może spośród uczestników znajdzie się nie tylko paru, którzy będą chcieli kontynuować tę morską przygodę i na stałe zwiążą się z żeglarstwem" - ocenił pięciokrotny olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz z Fundacji Navigare, wspierającej przedsięwzięcie.
W realizacji programu bierze także udział Liga Morska i Rzeczna.
Koszt projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską” wynosi ponad 7,8 mln zł, 85 proc. tej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej, resztę pokrywa budżet państwa. (PAP)