Warsztaty organizuje olsztyńska fundacja "Borussia", która od wielu lat przywraca w Olsztynie i regionie pamięć o Żydach m.in. organizując spotkania i dyskusje poświęcone Żydom, organizując dni kultury żydowskiej czy, choćby, remontując dawny żydowski dom przedpogrzebowy.

"Nauczyciele, którzy będą brali udział w warsztatach w ubiegłym roku przeszli dwutygodniowy kurs w Instytucie Yad Vashem tak, że dysponują oni solidną bazą naukową. Teraz będziemy się chcieli spotkać z nimi ponownie i wymienić doświadczeniami, sprawdzić, jak wiedza zdobyta w Izraelu sprawdza się w codzienności polskiej szkoły. Goście z Yad Vashem będą nam w tym służyli pomocą, radą" - powiedziała PAP prezes "Borussii" Kornelia Kurowska.

W planie warsztatów, które odbędą się za tydzień przewidziano m.in. seminarium dla nauczycieli pt. "Filozofia i metodyka nauczania o Holokauście" oraz wykład "Obraz Holokaustu w sztuce" - niektóre z zajęć będą się odbywały w jęz. angielskim. W spotkaniach będą też czynnie uczestniczyć eksperci olsztyńskiego ośrodka doskonalenia nauczycieli.

"Jeśli ktoś z nauczycieli czy edukatorów, którzy nie byli w Izraelu, chciałby uczestniczyć w warsztatach to istnieje taka możliwość, zapraszamy" - powiedziała PAP Kurowska podkreślając, że w programach nauczania nie ma za wiele miejsca na naukę o regionalnej historii dotyczącej dawnych mieszkańców tych terenów. "Sama zaś nauka młodych ludzi o Holokauście także wymaga wiedzy i wyczucia" - dodała prezes Borussii.

W warmińsko-mazurskim nie ma żadnej czynnej synagogi, czy bożnicy. (PAP)

jwo/ abe/